Гіперактивний розлад з дефіцитом уваги

(ГРДУ) є одним з найпоширеніших нейропсихіатричних розладів дитячого віку, ключовими симптомами якого є порушення самоконтролю, які спричиняють проблеми у сфері регуляції поведінки, уваги, емоцій та імпульсів.

Всесвітньою асоціацією дитячої і підліткової психіатрії та суміжних професій в 2004 році ГРДУ визнаний проблемою №1 у сфері охорони психічного здоров’я дітей та підлітків.

ГРДУ характеризується моторною гіперактивністю, порушенням уваги, імпульсивністю, що проявляються невідповідно до віку і призводять до виражених порушень функціонування дитини в основних сферах життя.

ГРДУ є біологічно обумовленим розладом, причиною якого є порушення функціонування  певних зон головного мозку, які відповідають за функцію контролю над поведінкою.

ГРДУ — це особливості функціонування головного мозку, а не «погане виховання».

ГРДУ є хронічним розладом. Це означає, що у 70-80% дітей з ГРДУ симптоми розладу будуть присутні в дорослому віці.

ГРДУ є одним з найбільш науково досліджених психічних розладів, щодо якого розроблено ефективні стратегії та методи терапії.

Причини ГРДУ:

 • генетичні фактори (у переважній частині випадків; генетично обумовлені порушення функцій нейротрансміттерних систем дофаміну та норадреналіну);
 • перинатальне ураження центральної нервової системи.

Групу ризику щодо ГРДУ становлять:

 • діти, які народилися недоношеними та\або з малою вагою;
 • діти, з перинатальним гіпоксично-ішемічним ураженням центральної нервової системи;
 • діти, які мають близьких родичів з ГРДУ;
 • діти, чиї матері вели нездоровий спосіб життя в часі вагітності (вживання алкоголю, куріння, тощо).

Симптоми ГРДУ:

 • рухова гіперактивність;
 • порушення концентрації уваги (особливо у ситуаціях, коли нецікаво чи багато відволікаючих чинників);
 • нетерпеливість (важко чекати, не перебивати інших і т.п.)
 • імпульсивність (схильність діяти, не оцінивши наслідків поведінки);
 • труднощі самоорганізації;
 • труднощі у формуванні і збереженні мотивації  (особливо щодо завдань, які не є цікавими і не ведуть до негайного підкріплення).

Перелічені симптоми можуть мати діти і дорослі, які не мають ГРДУ. Тому важливим є акцент на тому, що коли мова йде про ГРДУ, ці прояви мають бути виражені значно більше, ніж у однолітків і ведуть до порушень у різних сферах життя (поведінка, навчання, стосунки, ін.)

Терапія

Згідно з сучасними міжнародними протоколами, які розроблені на основі результатів наукових досліджень, рекомендовано два основних методи допомоги особам із ГРДУ:

(1) медикаментозна терапія;

(2) для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку: поведінкова терапія, яку реалізовують батьки вдома і педагоги у закладах освіти.

(3) для підлітків і дорослих з ГРДУ: індивідуальна когнітивно-поведінкова терапія, яка включає навчання навичок самоконтролю та інших специфічних технік самодопомоги.

При легших формах ГРДУ рекомендовано переважно поведінкову терапію (або когнітивно-поведінкову в залежності від віку), при більш виражених формах ГРДУ – рекомендовано поєднання поведінкової (когнітивно-поведінкової) та медикаментозної терапії.

Для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку ефективною є суто поведінкова терапія в поєднанні з навчанням батьків і педагогів стратегіям і методам допомоги дітям з ГРДУ. Для дітей старшого шкільного віку вже може бути ефективним поєднання поведінкової і індивідуальної когнітивно-поведінкової терапії.

Слід зазначити, що саме батьки і педагоги відіграють головну роль у терапії дітей та підлітків з ГРДУ. Тому вкрай важливим є системний підхід, просвітництво та навчання батьків і педагогів поведінковим стратегіям.

В разі своєчасного і адекватного втручання негативний вплив на якість життя особи з ГРДУ і її оточення може бути суттєво зменшений, що дає можливість дітям і дорослим з ГРДУ повноцінно розвиватися, реалізувати себе і бути успішними і щасливими.

В разі відсутності своєчасного і ефективного втручання ГРДУ призводить до вторинних розладів і наслідки можуть бути вкрай негативними:

 • проблеми з успішністю в навчанні;
 • проблеми з поведінкою дома, в школі, в інших соціальних місцях;
 • проблеми у міжособистісних стосунках, соціальна ізоляція як в дитинстві, так і в дорослому віці;
 • проблеми з психічним здоров’ям: значно підвищений ризик зловживання психоактивних речовин, тривожні розлади, розлади настрою, розлади особистості, ін.;
 • проблеми з антисоціальною поведінкою та кримінальними діями, приналежність до антисоціальних угрупувань як в підлітковому, так і в дорослому віці;
 • проблеми з ризикованою поведінкою: діти і дорослі з ГРДУ часто стають учасниками (провокують або стають жертвами) нещасних випадків, ДТП, інше.

Важливо своєчасно діагностувати розлад і розпочати ефективну терапію.

При написанні статті були використані матеріали книги «Гіперактивний розлад з дефіцитом уваги у дітей» (автор Олег Романчук). Ця книга є рекомендованою для батьків дітей з ГРДУ, педагогів та фахівців різних модальностей, які працюють з дітьми та молоддю з ГРДУ.

Додатково рекомендована стаття «ГРДУ: від розуміння нейробіології до усвідомлення соціального значення проблеми», яка була розміщена в журналі НейроNEWS (2(13)’ 2009).

Посилання на статтю: ГРДУ: від розуміння нейробіології до усвідомлення соціального значення проблеми

Рекомендоване просвітницьке відео:

 1. Симптоми ГРДУ  https://www.youtube.com/watch?v=yC8xvRMXS9A
 2. Причини ГРДУ https://youtu.be/kZMinJVzUTY
 3. Міфи і факти про ГРДУ https://youtu.be/1fiMcbWrKGs
 4. Діагностика ГРДУ https://youtu.be/ZIBXmkdaHhA
 5. Допомога дітям з ГРДУ https://youtu.be/-daqpd762sM
 6. Роль батьків https://youtu.be/dCFtZWSygoE
 7. Роль вчителів https://youtu.be/bulFYy7EGN0
 8. Медикаментозна терапія https://youtu.be/WL2X1ai7UNQ
 9. Дорослі з ГРДУ https://youtu.be/98IECqJquZ0

Наталія Джулай, поведінковий аналітик, когнітивно-поведінковий консультант.

Заказать обратный звонок
Как к вам обратиться:
Ваш телефон:
Тема звонка:

Меню

Обратный звонок