Танатофобія це ...?

Танатофобією зазвичай називають страх смерті. Зокрема, це може бути страх власне смерті або страх процесу вмирання.

Деяке занепокоєння з приводу смерті –  абсолютно нормальна частина людського стану. Однак у деяких людей думка про власну смерть або процес вмирання може викликати сильне занепокоєння і страх.

Людина може відчувати крайню тривогу і страх, коли вважає, що смерть неминуча. Вона також може відчувати:

 • страх розлуки
 • боязнь втрати близьких

Коли такі страхи заважають повсякденному житті і діяльності і розвивається танатофобія.

У крайніх проявах ці почуття можуть заважати людям займатися повсякденними справами або навіть виходити з дому. Їх страхи зосереджені на речах, які можуть привести до смерті, наприклад, зараження, небезпечні предмети або люди.

Причини виникнення танатофобії

Хоча танатофобія визначається як загальний страх смерті, існує безліч типів і причин цього розладу, і особливості того, на чому людина зосереджується, можуть варіюватися.

Фобії часто виникають через певні події в минулому людини, хоча вона й не завжди пам’ятає, що це було. Конкретні тригери танатофобії можуть включати ранню травмуючу подію, пов’язану з майже смертю або смертю близької людини. Людина, яка страждає важким захворюванням, може відчувати танатофобію, тому що боїться смерті, хоча погане здоров’я не обов’язкова умова, аби відчувати тривожність.

Переживання страху перед смертю може відрізнятися в залежності від індивідуальних чинників. Вони включають:

 • Вік. Дослідження показують, що люди похилого віку бояться процесу вмирання, в той час як молоді люди частіше бояться самої смерті.
 • Стать. Згідно з опитуваннями, жінки частіше, ніж чоловіки, бояться смерті близьких і наслідків їх смерті.

Психологи пов’язують тривогу з приводу смерті з рядом психічних станів, включаючи депресивні розлади, посттравматичний стресовий розлад і тривожні розлади.

Як проявляються симптоми страху смерті

Психологи вважають страх смерті фобією, якщо страх:

 • виникає майже кожен раз, коли людина думає про смерть;
 • зберігається понад 6 місяців;
 • заважає повсякденному життю або стосункам.

Ключові симптоми, при яких людина може боятися смерті, включають:

 • безпосередній страх або занепокоєння при думці про смерть або процес вмирання;
 • панічні атаки, які можуть викликати запаморочення, приливи жару, потовиділення і підвищену або нерегулярну частоту серцевих скорочень;
 • уникнення ситуацій, коли може бути необхідно подумати про смерть або вмирання;
 • погане самопочуття або болю в животі, при думках про смерть або вмирання;
 • загальне почуття депресії або занепокоєння.

Фобії можуть привести до того, що людина буде відчувати себе ізольованою і уникати контактів з друзями і сім’єю протягом тривалого періоду часу.

Симптоми можуть з’являтися і зникати протягом усього життя людини. Хтось з помірним страхом смерті може відчувати підвищене занепокоєння, коли думає про свою смерть або смерть коханої людини, наприклад, коли він або хтось із сім’ї серйозно хворий.

Якщо тривога смерті пов’язана з іншим тривожним або депресивним станом, людина також може відчувати певні симптоми, пов’язані з основними станами.

Лікування у психолога

Соціальна підтримка може допомогти захистити людину від страху смерті. Деякі люди можуть змиритися зі смертю через релігійні переконання, хоча для деяких вони лише погіршать страх.

Люди з високою самооцінкою, хорошим здоров’ям і вірою у те, що вони вели повноцінне життя, менш схильні до страху смерті, ніж інші. Лікар може порекомендувати людині, яка страждає танатофобією, пройти курс лікування від тривожного розладу, фобії або від конкретної причини страху.

Лікування включає форму поведінкової або розмовної терапії. Ця терапія намагається навчити людину перефокусовувати свої страхи і працювати з ними, розповідаючи про свої проблеми.

Варіанти лікування страху смерті включають:

 • Когнітивно-поведінкову терапію (КПТ)

Когнітивно-поведінкова терапія працює, м’яко змінюючи поведінкові патерни людини, щоб вона могла формувати поведінку і спосіб мислення.

Психолог допоможе людині знайти практичні рішення, що дозволяють подолати почуття тривоги. Він може розробити стратегії, які дозволять людині зберігати спокій і не боятися говорити або думати про смерть.

 • Психотерапія. Психотерапія, або розмовна терапія, має на увазі обговорення тривог і страхів з психологом або психотерапевтом. Ці професіонали допоможуть з’ясувати причину страху і запропонують стратегії, що дозволяють впоратися з занепокоєнням, що виникають протягом дня.

Іноді навіть проста розмова про тривогу може допомогти людині краще контролювати свій страх.

  Записатися на
  консультацію