Порушення харчової поведінки (анорексія, булімія)

Боротьба з зайвою вагою наздоганяє нас і в журналах і в телевізорі. Щодня сотні жінок і чоловіків чують, як погано бути товстим і наскільки це не красиво.

І добре, якщо це не ранить вас, а мотивує займатися собою і своїм здоров’ям. Але якщо це набуває хворобливі форми, і ви перестаєте реально оцінювати ситуацію – то тоді цим пора серйозно займатися.

Часто той, хто зосереджується на власному харчуванні і вазі, страждає від розладу харчової поведінки. У кожної людини є періоди, коли вона їсть більше або менше, ніж зазвичай, але більшість потім повертаються до нормального харчування. Розлад харчової поведінки – це відхилення в порівнянні з нормальним прийомом їжі. Під нормальністю ми розуміємо регулярне здорове харчування, яке не викликає ніякого дистресу: ні фізичного, ні психологічного. Дуже ВАЖЛИВО: не потрібно плутати «дієтичне харчування» і «розлади харчової поведінки»! Дієта спрямована на поліпшення здоров’я, тоді як РХП веде до його значного погіршення, а іноді і до смерті.

Згідно DSM-V до розладів харчової поведінки відносять:

 • неврогенну анорексію;
 • неврогенну булімію;
 • розлад харчової поведінки з приступами переїдання.

Не входить в класифікацію DSM, але має великий психологічний компонент – проблема надмірної ваги (ожиріння).

Ці захворювання мають комплексну природу походження, оскільки включають в себе як фізіологічний, так і психологічний фактор, але всі вони мають такі загальні характеристики: 1) спосіб прийняття їжі; 2) страх набрати вагу; 3) компенсаторну поведінку. Анорексія являє собою процес повної відмови від їжі через те, що людина вважає себе товстою і непривабливою, надмірно хвилюється через масу або форму тіла, надмірний вплив цих факторів впливає на самооцінку людини.

При неврогенній булімії у людини спостерігаються напади переїдання протягом певного інтервалу часу (наприклад 2-х годин), при цьому спостерігається відчуття неможливості контролювати цей процес і, як наслідок, відчуття провини, нікчемності і неприпустима компенсаторна поведінка, яка виражається в самопровокації блювання, вживанні діуретиків, проносних, голодування або надмірних фізичних навантажень.

Розлад харчової поведінки з нападами переїдання має наступні характеристики:

1) їсти набагато швидше, ніж зазвичай;

2) їсти до відчуття дискомфорту від переповненості шлунка;

3) їсти велику кількість їжі тоді, коли немає фізичного відчуття голоду;

4) приймати їжу наодинці через відчуття сорому від дуже великої кількості їжі, яку з’їдає людина;

5) відчуття відрази по відношенню до себе, депресії, відчуття провини після епізоду переїдання.

tick
При несвоєчасному лікуванні розладів харчової поведінки, людина може мати серйозні порушення фізичного здоров’я, які в деяких випадках можуть привести до летального кінця
tick
З порушеннями харчової поведінки стикається близько 30 млн. чоловік в світі
tick
Анорексія і булімія – це не спосіб життя, а серйозна психологічна проблема

Симптоми анорексії

Про виникнення таких захворювань, як порушення харчової поведінки, протягом тривалого часу можуть не підозрювати навіть найближчі люди. Це пов’язано з тим, що людина, що бажає схуднути, дуже ретельно приховує власні проблеми і на певний час це їй вдається. Але в тому випадку, якщо ви бажаєте зберегти життя близької вам людини, дуже важливо звернути увагу на безліч супутніх симптомів.

До них слід віднести:

brain brain brain
Вперте бажання позбавитися від зайвої ваги, нав’язливі думки про свою повноту Заперечення проблеми Поганий контроль над емоціями
brain brain brain
Надмірне виснаження Повна відмова від їжі Сильний страх набрати зайву вагу

Ці симптоми повинні бути першими дзвіночками, на які повинен звернути увагу кожен, кому доведеться зіткнутися з проблемою порушення харчової поведінки у близької людини.

Крім цього у людини, що страждає на анорексію і булімію, без належного лікування спостерігаються такі фізіологічні симптоми, як:

 • ламкість нігтів і волосся;
 • відсутність менструації;
 • жовтизна і сухість шкірних покривів;
 • відчуття слабкості, млявості і висока стомлюваність;
 • відчуття холоду і неможливість зігрітися;
 • м’язові спазми;
 • зневоднення;
 • проблеми шлунково-кишкового тракту та ін.

Лікування анорексії і булімії – процес

У терапії таких захворювань, як анорексія і булімія, когнітивно-поведінкова терапія є основним психологічним методом лікування. Але в будь-якому випадку, цей процес буде не тільки тривалим, але і повинен бути комплексним. Щоб конкретна людина змогла позбутися порушень харчової поведінки, необхідна взаємодія роботи таких фахівців, як психіатри, дієтологи, психотерапевти і терапевти. У найбільш запущених випадках необхідна термінова госпіталізація, при якій пацієнт буде постійно перебувати під наглядом фахівців.

Лікування анорексії і булімії методом КПТ

Лікування булімії і анорексії за допомогою когнітивно-поведінкової терапії:

inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration
Розробляється покроковий план лікування Мотивація до терапії. Залучення родичів
Застосування когнітивних і поведінкових технік
Профілактика рецидиву

 1. В результаті комплексного обстеження пацієнта встановлюється причина розладу харчової поведінки і розробляється покроковий план лікування. Проводиться навчання пацієнта щодо суті анорексії або булімії (псіхоедукація).
 2. Мотивація до терапії. Залучення родичів. Поступове приведення в норму фізичного стану людини. Корекція дієти і раціону харчування.
 3. Застосування когнітивних і поведінкових технік для роботи зі страхами і негативними установками, стосовно зовнішнього вигляду і думки про себе. Робота з низькою самооцінкою і перфекціонізмом.
 4. Робота з супутніми проблемами. Профілактика рецидиву.

Рекомендації з лікування порушення харчової поведінки

В процесі лікування таких захворювань, як анорексія і булімія, дуже важливо дотримуватися кількох ключових рекомендацій:

 • вводити їжу в раціон необхідно в малих кількостях, поступово їх збільшуючи;
 • при правильному підході до лікування хвора людина за тиждень повинна набирати вагу, близько 0,5-1 кг за тиждень;
 • постійне застосування добавок у вигляді корисних мікроелементів та вітамінів для організму;
 • систематичне проведення лабораторних досліджень для контролю за станом організму.

При дотриманні цих рекомендацій процес лікування порушень харчової поведінки пройде значно легше і швидше. До 83% тих, хто страждають від анорексії і звернулися за допомогою, одужують успішно!

Замовити зворотній дзвінок
Як до вас звернутися:
Ваш телефон:
Тема дзвінка:

Меню

Обратный звонок