Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

Кожній людині властиво відчувати почуття тривоги і страху, боротися з певними нав’язливими ідеями і думками, або виконувати дії, які є необґрунтованими. Але у випадку, якщо всі вони виходять за рамки норми, можна говорити про ОКР. Обсесивно-компульсивний розлад являє собою тривожний розлад, при якому людину часто переслідують нав’язливі думки і дії, які в подальшому набувають стереотипного характеру.

Обсесивно-компульсивний розлад:

tick
ОКР страждають близько 2-3% населення планети
tick
Симптоми проявляються у віці від 10-ти до 30-ти років
tick
ОКР забирає за добу від 15-ти хвилин до 15-ти годин вільного часу
tick
Ядро ОКР – це почуття тривоги

Симптоми ОКР

За рахунок того, що симптоми обсесивно-компульсивного розладу проявляються досить інтенсивно, життя людини стає нестерпним, оскільки людина не просто не може нормально працювати, але й має труднощі в стосунках з людьми, які її оточують. Виникнення ОКР не викликається конкретно тільки одним страхом. Починається ОКР з наявності страху і тривожних станів, але людина розуміє їх ірраціональність. При формуванні обсесії людина знову і знову буде повертатися до образів і думок, які її лякають та які з плином часу лише прогресують. Компульсии – це певні дії, які допомагають на певний час погасити почуття тривоги, забути про наявність певного страху.

Серед симптомів, які вказують на можливу наявність обсесивно-компульсивного розладу, варто звернути увагу на поширені обсесивні переживання:

brain brain
Людина відчуває перебільшений страх заразитись інфекцією від того, що буде контактувати з побутовими приладами або людьми, які її оточують Постійна заклопотаність тим, чи закриті вікна і двері, або чи виключена газова плита або праска вдома
brain brain
Страх перед тим, що вона здійснить ту дію, яку в подальшому зможуть прирівняти до аморальної поведінки, сексуального насильства, блюзнірства та ін. Сильне бажання, щоб все було ідеально, завжди стежити за тим, щоб кожна річ знаходилася тільки на своєму місці

Але окрім подібних обсессий варто звернути увагу на те, що людина перебуває в постійному почутті страху і тривоги, яке не залишає її ні на секунду.

Лікування обсесивно-компульсивного розладу за допомогою КПТ

Когнітивно-поведінкова терапія ОКР ґрунтується на тому, що нав’язливі думки є нормою, та стають проблемою лише тоді, коли людина починає їх інтерпретувати як страх, що станеться щось погане, і що вона несе відповідальність за це і повинна цьому запобігти. Для того, щоб впорається з цим страхом, людина з ОКР вдається до захисної поведінки (уникнення, пошук запевнень і до когнітивних або моторних ритуалів). Така поведінка заважає їй виявити, що її переживання некорисні, або що її тривоги можуть зникнути без використання ритуалів.

Мета КПТ в тому, що б допомогти людині з ОКР зрозуміти, що при нав’язливих думках не обов’язково вдаватися до захисної поведінки і їх можна безпечно ігнорувати.

Процес лікування ОКР

Лікування ОКР носить комплексний характер і включає в себе:

inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration inspiration
Проводиться навчання пацієнта щодо суті обсесивно-компульсивного розладу (псіхоедукація) Проводяться когнітивні техніки і поведінкові експерименти Експозиція в ситуацію із запобіганням реакції Профілактика рецидиву

  1. В результаті комплексного обстеження пацієнта встановлюється причина ОКР, уточнюється, чим викликана ця проблема. Розробляється покроковий план. Проводиться навчання пацієнта щодо суті обсесивно-компульсивного розладу (псіхоедукація).
  2. Проводяться когнітивні техніки і поведінкові експерименти. Мішенями КПТ ОКР в даному випадку будуть служити значення, яке надається обсесії і нав’язлива дія – компульсія.
  3. Експозиція в ситуацію із запобіганням реакції.
  4. Доопрацювання мікрокомпульсій, робота з глибинними переконаннями. Профілактика рецидиву.

 

Замовити зворотній дзвінок
Як до вас звернутися:
Ваш телефон:
Тема дзвінка:

Меню

Обратный звонок