COVID19 – як не зійти з дистанції

photo

За пару місяців ми всі наблизимося до роковин, коли в наше життя увійшов карантин та нові правила. Наше покоління вперше зіткнулося з пандемією, потрібно було швидко реагувати, змінювати плани, пристосовуватися. Всі ми переживали стрес і в таких умовах це було нормальною реакцією.

Можливо, з часом, ми згадаємо, як важко було нам всім в перші місяці карантину, як збільшилася кількість звернень, як важко було в нових умовах адаптувати терапію, як поступово у нашу роботу увійшло поняття «постковідний» пацієнт, а критичною подією все частіше люди називали саме появу коронавірусу, пандемію та їх наслідки.

Сьогодні вже все по іншому. Ми готові  працювати з наслідками пандемії в сфері охорони психічного здоров’я.

Перше, на чому хотілося б наголосити, це на гнучкості самого методу КПТ. Досить швидко Європейська асоціація КПТ розробила доповнення до протоколів, з урахуванням даної ситуації. Були проведені додаткові семінари та навчання. Метод КПТ заявив про себе як такий, що може допомагати у роботі з новими викликами.

А зараз про те, які проблеми психічного здоров’я ускладнилися під час пандемії та карантину.

Варто сказати, що тут може бути декілька варіантів: 1) проблема з’явилася вперше; 2) проблема повернулася або загострилася до меж, коли впливає на якість життя; 3) проблема з’явилася після перенесеного  Covid 19.  Все це потрібно уточнити, звертаючись до психотерапевта.

Якщо ж говорити про найбільш поширені проблеми, то тут також варто провести умовний поділ на ті, що впливають на психологічне здоров’я, та такі, що вплинули на особистість, тобто порушили систему цінностей, безпеку, світоглядні уявлення.

Отож, на що варто звернути увагу, оцінюючи свій стан. Перелік найбільш поширених на сьогодні запитів, може допомогти Вам зорієнтуватися та вчасно звернутися до спеціаліста.

Соціальна тривога: запитів щодо роботи з соціальною тривогою завжди було багато. Карантин, на початку, дав можливість людям залишатися вдома і не відчувати цієї тривоги. Але вихід та нові правила комунікації дали негативні наслідки. Відсутність «живого», не онлайн, спілкування та перебування «на людях», а також дотримання соціальної дистанції, часто призводить до загострення даної проблеми. Тому, так важливо намагатися, по можливості, не уникати бути з людьми (звичайно дотримуючись усіх правил).

Розлади харчової поведінки (РХП): перебуваючи вдома, багато з нас набрали вагу. Це нормально, адже нам хотілося знижувати напругу, що часто відбувається за допомогою їжі. А з іншого боку, наша активність зменшилася. Проте, з часом, намагаючись повернутися в «свою вагу», можуть виникати чи загострюватися РХП (компульсивне переїдання, обмеження в харчуванні, аж до голодування, очисна поведінка). Якщо ви вже мали колись РХП і зараз відчуваєте, що проблеми повертаються, в своїй харчовій поведінці Ви помітили щось непритаманне для Вас чи Ваші близькі зауважують про такі зміни, краще звернутися до спеціалісті.

Депресії завжди були чи не найбільш поширеним запитом. Але умови карантину, як показує практика, привели до спеціалістів людей, які стикнулися з проблемою вперше і саме через нові умови. Історія кожної депресії – це історія багатьох факторів, тому описувати їх немає сенсу. Мабуть, найкращим, що може бути в даній ситуації – це оцінити свій стан (настрій, сон апетити, протестувати свої думки) та при потребі вчасно звернутися за допомогою.

Тривога за здоров’я / тривожність. Мабуть самою вразливою категорією в карантині стали тривожні люди. Невідомість, страх за себе та своїх рідних призводять в стресових умовах до неможливості самостійно справлятися з власною тривогою. Не варто залишати без уваги симптоми тривоги та списувати все на карантин та пандемію, думаючи, що після закінчення «все мине». Тривожний мозок буде шукати нові тривожні теми, а організм виснуватиметься. Тому наважтесь та спробуйте навчитись жити без тривоги в тривожні часи. І це можливо.

Вище перераховані проблеми можуть бути опрацьовані за допомогою КПТ.

Наступними є проблеми, які стосуються більш глибинної роботи. Наші страхи, які ніколи не турбували, могли прокинутися і «здивувати»  нас. Втрата роботи, погіршення фінансового положення, стрес, що призвів до проблем у стосунках, могли порушити базові потреби безпеки, прийняття, призвести до дезадаптації. Коли швидко приходилося змінювати плани, цілі або взагалі перебувати в стані «незрозуміло куди тепер рухатись», коли зникала впевненість в собі, а натомість з’являлася загроза від усього світу, Ви могли відчути, що втратили опору і більше не можете слідувати своєму життєвому плану.

Якщо Вам відгукнулося все це, можливо Ви побачили себе по-іншому, з внутрішніми проблеми, про існування яких навіть не здогадувалися. І не варто від цього відсторонюватись. Це може стати новою точкою до зросту, мудрості, набуття нового досвіду та знань про себе. Такі проблеми потребують роботи в схема-терапії.

Окремо потрібно сказати про реакції втрати під час карантину.

Ви могли втратити близьких, рідних, знайомих. Це сталося раптово, не очікувано і навіть процес прощання/поховання міг бути не проведений. Саме в таких умовах може розвинутися ускладнена реакція на втрату. Процес оплакування досить тривалий. Ми довго знаходимось в жалобі, сумуємо та переживаємо біль. І тут самій людині буде важко оцінити свій стан, коли саме треба звертатися до спеціаліста. Мабуть ця рекомендація буде більше для тих, хто є поряд з людиною в жалобі. Саме Ви можете побачити симптоми депресії, виснаження і скерувати до спеціаліста.

Наступна втрата – це втрата фізичного здоров’я після перенесеної хвороби. Тепер головне не поспішати. Вже доведено, що відновлення триває 2-3 місяці. Тому не намагайтесь відразу повернутися до звичного способу життя. Дайте собі час та проявіть турботу до себе. Обов’язково слідкуйте за своїм фізичним здоров’ям та виконуйте всі рекомендації лікаря.  Але зверніть увагу і на психічне здоров’я. Задайте собі питання, який Ваш настрій, сон, апетити, чи не змінилися Ваші когнітивні функції, чи стали Ви більш тривожнішими чи навпаки беземоційними, можливо стало більше агресії, вживання алкоголю і т.д. Тобто, проведіть аудит «Я до» і «Я після» хвороби. Що змінилося так, що зараз має негативний вплив на Вас та Ваше оточення. І якщо є питання без відповідей, спробуйте з’ясувати це ці спеціалістом. Будьте уважними до себе та своїх близьких.

Найважчий відрізок шляху ми вже пройшли, ми багато пережили та навчилися. А спеціалісти нашого Центру готові допомогти Вам, якщо на певному етапі дорога стала занадто важкою.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей