АСТ

Що таке «Терапія Прийняття та Відповідальності»

Терапія прийняття і відповідальності (ACT) –  це тип психотерапії, який пов’язаний із повною психологічною гнучкістю і пристосовуваністю. Сама назва передбачає, що є два основних аналога ACT:

 • Прийняття нещасть, невдач і недуг.
 • Відповідальність – змінюватися на краще і слідувати правильному ланцюжку дій.

У своїй найпростішій формі ACT допомагає людям прийняти свої труднощі і рухатися далі, залишаючи негатив позаду. Багато психологів вважають, що ACT тісно пов’язана з уважністю і когнітивною реструктуризацією, враховуючи те, як це дозволяє нам розвивати позитивні думки і дотримуватися цілеспрямованих дій.

Основна мета ACT – оптимізувати наш внутрішній потенціал. Вона вчить необхідним психологічним навичкам, які можуть допомогти нам подолати наші болючі думки і емоції, а також дозволяє нам отримати осмислене розуміння того, що справді важливо для нас. ACT цілеспрямована, орієнтована на рішення і систематичний покроковий підхід, що допомагає клієнтам досягти своєї мети у житті.

Основні ідеї ACT-терапії

Шість основних ідей ACT

 1. Прийняття

Прийняття, на відміну від уникнення, передбачає повне визнання і усвідомлення наших почуттів без спроби їх змінити. Наприклад, людина з нав’язливими думками вчиться приймати їх як речі, які існують в її свідомості, але є необґрунтованими і болючими.

Замість того, щоб намагатися контролювати або насильно змінити наші думки, ACT дозволяє нам в першу чергу прийняти їх і свідомо замінити хворобливі почуття позитивними і надихаючими.

 1. Когнітивна дефузія

Когнітивна дезінтеграція змінює спосіб впливу наших думок на нас. Використовуючи цей компонент, ACT знижує вплив небажаних і обмежуючих переконань, що викликають стрес. Наприклад, терапевти ACT можуть заохочувати своїх клієнтів практикувати такі методи, як гучне висловлювання думок, називання їх і навішування ярликів до тих пір, поки це не стане здаватися неефективним.

Теорія ACT вважає, що замість того, щоб змінювати те, що ми думаємо, природніше й ефективніше змінити те, як ми ставимося до того, у що ми віримо.

 1. Уважність

Ухвалення, яке є основою ACT, полягає в тому, щоб бути присутнім в «зараз» і бути уважними до того, що відбувається в даний момент.

Мета ACT – сприяти усвідомленій свідомості у людей, роблячи їх думки і дії більш послідовними і погодженими з сьогоденням.

 1. «Я» як контекст, концепція і процес

ACT бачить себе в трьох вимірах:

 • Я як контекст, який являє собою відношення «Я проти тебе», «Зараз проти потім», «Моє проти їхнього» і т. д.
 • Я як концепція, що має екзистенційну основу і глибоко вкорінені уявлення про те, «хто я», «що я думаю», «що я відчуваю» і т. д.
 • Я як процес, який має тимчасові рамки і включає ідеї про сьогодення, минуле і майбутнє.

Теоретики терапії прийняття і відповідальності припустили, що створення тонкого балансу між усіма аспектами особистості може бути швидким вирішенням багатьох проблем психічного здоров’я, таких як посттравматичний стресовий розлад, депресія і фобія.

Коли ми усвідомлюємо свій досвід і можемо дивитися на нього з об’єктивної точки зору, ми можемо справлятися з потоком емоцій з більшою ефективністю.

 1. Цінності

Найважливішим компонентом ACT є особисті цінності і судження. Терапія включає в себе безліч практик та інструментів самодопомоги, які дозволяють людям вибирати свої життєві цілі, розуміючи при цьому лежать в основі системи цінностей, які визначають їх вибір.

 1. Зроблені дії

Як і традиційна поведінкова терапія, ACT включає в себе придбання бажаних якостей, навичок і знань. Вона підкреслює послідовну і цілеспрямовану поведінку.

Методи і практика ACT спрямовані на зміну неадаптивних моделей поведінки, які створюють психологічні бар’єри. Втручання зосереджені на навчанні учасників послідовному виконанню дій, що підсилюють позитивні почуття.

АСТ і КПТ відмінність

КПТ і АСТ – це методи лікування, засновані на поведінці, але вони розрізняються, насамперед, своїм поглядом на думки. У той час як КПТ працює, допомагаючи вам визначити і змінити негативні або деструктивні думки, ACT вважає, що біль і дискомфорт – це факт життя – те, з чим ми повинні змиритися, якщо хочемо жити щасливим, повноцінним життям. З цієї причини ACT спонукає вас приймати всі думки, а не намагатися їх змінити – як хороші, так і погані.

І ACT, і КПТ – потужні, засновані на доказах методи лікування, які можуть привести до великих змін в житті. У підсумку все зводиться до пошуку підходу, який найбільш ефективний саме для вас.

  Записатися на
  консультацію