Що таке ОКР

photo

Вступ

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР):

 • це фобія власних думок, образів, відчуттів, переживань, імпульсів;
 • це коли ці самі думки, відчуття викликають такий страх, почуття провини або дискомфорт, що ви намагаєтеся прибрати, нейтралізувати, «знешкодити» їх;
 • це коли ви боїтеся знову пережити те, що відчували раніше при виникненні цих небажаних думок, образів, відчуттів, імпульсів, і тому:
 • намагаєтеся не думати, не відчувати те, чого боїтеся і намагаєтеся це контролювати;
 • це коли те, від чого ви так наполегливо тікаєте, і з чим так відчайдушно боретеся, «доганяє» все частіше і частіше, тобто коли страшні думки і відчуття, які викликають почуття провини і сильний дискомфорт, набувають нав’язливого характеру;
 • це коли, намагаючись впоратися з тривогою, почуттям провини і дискомфортом, ви регулярно робите якісь дії, які не хочете робити, але не робити не можете; вони можуть бути як зовнішнього, так і внутрішнього змісту, тобто ця поведінка може бути спрямована на зовнішнє (дія, яку видно): перевіряти знову і знову, чи закриті двері, часто мити руки, перепитувати, стукати по певним предметам, багато разів щось переробляти, розставляти речі в певному порядку та ін.; а може бути дія, спрямована на внутрішнє (ментальна дія): компульсивно аналізувати, передумувати, представляти щось хороше, якщо подумалося страшне; при чому всі ці дії можуть бути нормальними у людини без ОКР, і можуть бути компульсивними у людини з ОКР. Різниця в тому, що людина з ОКР не може їх не робити, оскільки для неї це спосіб позбавитись тривоги, почуття провини або дискомфорту.

«Це – коли відчуваєш, що ти в невидимій клітці, створеній твоїм же розумом, але вибратися з неї не можеш. І спроби призводять до того, що клітка стає ще більш маленькою і гнітючою», – сказав якось один з моїх пацієнтів.

Вибратися з цієї клітки можна. Але потрібно мати мотивацію, чітко розуміти механізми виникнення ОКР, деяку мужність і завзятість для того, щоб подружитися з власними «драконами».

У цій статті ми трохи поговоримо про механізми виникнення ОКР. І якщо ви або ваші рідні стикалися з нав’язливими думками, то знати про це буде корисно.

Річ у тому, що думки, які приходять в голову людям з ОКР, відвідують практично всі голови, оскільки наш мозок виробляє приблизно 50% так званих «спам-думок» (тобто думок, які нічого не значать, і є «побічним» продуктом роботи нашого мозку, який постійно займається обробкою будь-якої інформації, яка будь-коли надходила). Тут ВАЖЛИВО засвоїти, що мозок обробляє всю інформацію, яка БУДЬ-КОЛИ надходила, незалежно від вашого бажання або небажання. Це означає, що якщо ви колись дивилися фільми про вбивство, то в якийсь момент ви можете подумати: «А що якщо я вб’ю свою дружину?». І так трапляється. І нічого страшного і крамольного в цьому немає. Звичайно, якщо після цього ви не йдете і не вбиваєте свою дружину.

То чим же відрізняються люди, схильні до ОКР,  від людей, до цього не схильних?

Чому у одних ці думки перетворюються в нав’язливі, а у інших – ні?

Вся справа в реакції на ці думки. Hізні люди по-різному реагують на одну і ту ж думку. Для одного ця думка буде просто «ДУРНИЦЕЮ, ЩО ПРИЙШЛА В ГОЛОВУ», а для іншого та ж думка буде чимось жахливим, за що він відповідає. Тобто ми або надаємо або не надаємо ЗНАЧЕННЯ одним і тим же думкам, образам, відчуттям. І люди, які надають великого значення всьому подібному уявному спаму, не винні, що вони так реагують і сприймають. Цьому є свої причини, на яких ми в цій статті зупинятися не будемо. Але можливо розглянемо в наступних статтях.

Коли ж люди надають великого ЗНАЧЕННЯ небажаним думкам, образам, імпульсам, вони, в свою чергу, викликають сильні емоції, такі як страх, тривога, почуття провини, сильний дискомфорт, яких, звичайно, хочеться позбутися, щоб цього всього не відчувати. І тоді люди роблять наступні логічні кроки, які надалі призводять до того, що думки, відчуття, імпульси, образи стають нав’язливими. Які ж це логічні, але помилкові «кроки»:

 • Намагаються уникати ситуацій, в яких з’являються всі ці неприємні думки, імпульси і та ін.
 • Намагаються контролювати і не думати, не відчувати те, що лякає.
 • Намагаються «знешкодити» те, що вже виникло; тобто боротися з цими думками/уявленнями/відчуттями/імпульсами.

І ось тут починається проблема. У цьому місці «спам-думки» або «спам-імпульси» в результаті всіх цих захисних і, здавалося, б логічних, дій перетворюються в нав’язливі.

Що таке ОКР

Нав’язлива думка

«Я був на вулиці і міг доторкнутись до інфікованих предметів, людей та ін.».

Значення, яке надається нав’язливій думці

«Якщо я не помию руки, інфекція розповсюдиться по квартирі, дитина заразиться та помре»

Компульсія

Багаторазове миття рук

Тимчасове заспокоєння, впевненість, що компульсія допомагає

Чому? Що не так?

Тому що:

 • Коли ми уникаємо ситуацій, які нас лякають, ми не вчимося їх переживати – це раз; і ми не отримуємо іншого коригуючого досвіду, який спростує раніше присвоєне значення – це два.
 • Коли ми намагаємося контролювати думки і забороняємо собі про щось думати, для нашого мозку це означає, що він повинен стояти на «варті» і помічати все те, про що не можна думати. А це значить, що ми з подвоєною силою помічаємо те, що не хочемо, і думаємо те, що собі забороняємо.
 • Коли ми намагаємося щось зробити з нашим розумовим «спамом» і якось його знешкодити, це команда для нашого мозку: це було важливо! Поклади це в теку «Важливо», звертай увагу на все, що на це схоже; і ще ми отримуємо помилкову інформацію про те, що тільки так можна впорається з цією проблемою і «саме тому, що я не користуюся тепер ножами, дружина вижила, і я її не вбив», що само по собі закріплює віру в те, що цей «спам» – важливий.

Так виникає ОКР. І далі людина ходить по одному і тому ж замкнутому колу. Ходить, поки не почне йти проти течії, в іншу сторону. Поки не почне розбиратися в своїх страхах і не розвернеться до них обличчям.

 

 

 

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей