Що значить достовірність ефективності методу КПТ

photo

Що значить достовірно? Це означає, що метод перевірявся шляхом рандомізованих контрольованих досліджень (РКД). Зараз розглянемо докладніше. Рандомізоване дослідження є на сьогоднішній день найбільш об’єктивним – це порівняльне дослідження ефективності двох лікувальних втручань, в якому обидві групи випробовуваних формуються з використанням випадкового відбору (рандомізації). При цьому зазвичай існує гіпотеза, що виникла до проведення дослідження щодо ефективності їх методів, які досліджуються, і вона перевіряється в ході випробування. Так, наприклад, при проведенні порівняльних РКД ефективності КПТ і антидепресантів при депресії було встановлено, що використання КПТ з метою досягнення ремісії має таку ж ефективність, як і використання антидепресантаів. Всього КПТ депресії досліджувалася в сорока РКД, за результатами яких були зроблені висновки про рівну ефективність при використанні з метою досягнення ремісії і стосовно ступеня зменшення симптомів. Незалежно від ступеня вираженості депресії протягом року відсоток ремісій у пацієнтів, які звернулися до КПТ був вище, ніж у тих, хто приймали антидепресанти. Спільне використання КПТ та антидепресантів при важких депресіях більш ефективно, ніж монотерапія антидепресантами.

В цілому, для дослідження методу КПТ було проведено 300 РКД, що підтвердило ефективність КПТ не тільки при депресії, але і при обсесивно-компульсивному розладі, фобіях, генералізованому тривожному розладі, панічному розладі, посттравматичному стресовому розладі, розладах харчової поведінки (анорексії, булімії), прикордонному розладу особистості, шизофренії, біполярному розладу (як доповнення псіхофармакотерпіі).

Це пояснює той факт, що КПТ включена як метод першого вибору при лікування депресії, тривожних розладів, посттравматичних стресових розладів, розладів харчової поведінки. У таких країнах як Великобританія, США – в основному. Жоден з існуючих на сьогоднішній день методів психотерапії не має такої доказової бази, яка підтверджує його ефективність.

На даний момент РКД – єдина ефективна система оцінювання методів лікування описаних вище розладів. Методи, що не підлягали РКД, не можуть вважатися ефективними, оскільки у них відсутня доказова база, виведена шляхом порівняння з іншими методами.

КПТ – це добре відпрацьований, а головне – науково перевірений більш ніж в 300 дослідженнях спосіб терапії.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей