Обсесивно-Компульсивний Розлад (ОКР)

photo

Основна складова ОКР – наявність повторювання нав’язливих думок (обсессій) і дій (компульсій).  ОКР може приймати різні форми, але найбільш «хрестоматійний» варіант – нав’язливе миття рук. Діагностичні критерії.

При ОКР, яке проявляється у вигляді нав’язливого бажання мити руки, людина думає в такий спосіб: «Я був на вулиці і, напевно, стикнувся з мікробами. Якщо я стикнувся з ними, то небезпечна інфекція перейшла мені на руки». Це – так звана обсессія. «Якщо я не помию їх кілька разів, то можу перенести інфекцію на предмети побуту і заразити своїх близьких і, швидше за все, дитину, бо у дітей слабкий імунітет». «Невідомо що я можу принести з вулиці, тому, заразившись, моя дитина може померти» – це робить обсессію значимою. Тому людина обов’язково помиє руки, тобто, зробить нав’язливу дію – компульсію. ЇЇ змусить зробити це страх за здоров’я, а головне, за життя дитини. Помивши руки, людина заспокоюється, але лише до наступного походу на вулицю, або поки в голову не приходять думки типу: «Я ПОГАНО помив руки» або «після того як я їх помив, міг випадково не помітити, як доторкнувся до носика крана, але ж на ньому міг залишитися бруд, а значить – мікроби». При цьому механізм ОКР запускається знову: «Тепер я рознесу бруд по квартирі». Страх за життя дитини – знову миття. Людина ніби ходить по замкнутому колу.

Обсесивно-Компульсивний Розлад (ОКР)

Роблячи компульсії, людина начисто позбавлена можливості перевірити свої страхи, а також зміцнюється в думці, що компульсія важлива, оскільки вона приносить полегшення. Людина також впевнена, що, якщо не зробить компульсії, то тривога буде наростати поки вона не «зійде з розуму», «знепритомніє» і т.п. Бажаючи протистояти нав’язливим думкам, людина намагається не думати про них, гнати від себе, намагатися відволіктися. Але чим більше вона намагається про них не думати, тим більше вони «лізуть в голову».

Мішенями КПТ в даному випадку будуть служити значення, які надаються обсессії і нав’язливі дії – компульсії. Першим кроком позбавлення від ОКР стане зміна значення компульсії – замість установки «бруд вб’є дитину» з’явиться думка: «Я людина, яка сильно перебільшує небезпеку бруду і мікробів». На наступному етапі людина переконується, що дана тривога насправді не здатна звести з розуму. Наступний крок допомагає спростити життя пацієнта: терапевт вводить поетапну заборону на багаторазове миття рук (експозиція в ситуацію). Згодом, коли нова звичка увійде в побут, людина помічає, що, незважаючи на те, що вона миє руки все менше, тривога не росте вище раніше визначеного порога і дитина залишається здоровою. Це ще більше зміцнює у переконанні, що бруд не такий страшний, щоб вбити дитину. Тепер, умовно кажучи, людина думає так: «Навіть якщо не помию руки, я не вб’ю дитину». З часом людина все менше боїться, поки страх, нарешті, не йде зовсім. Останнім етапом для остаточного позбавлення від розладу проводиться робота щодо запобігання рецидиву.

Тут «мішенню» для втручання виступають глибинні установки і правила, засвоєні до 10 років:

«Світ непередбачуваний і небезпечний»,

«Я відповідаю за все і всіх».

З чого випливає:

«Якщо щось трапиться, то це тільки моя вина».

«Щоб все було нормально, я повинен все контролювати»,

«Я не маю права на помилку і повинен робити все бездоганно».

Саме такі переконання, при певному збігу обставин, формують у людини ОКР.

Дмитро Котко

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей