Робота над помилками

photo

Практика ефективного використання помилок

«Я – невдаха», «все марно», «нічого не вийде» … Як правило, саме ці думки приходять в голову після чергової життєвої помилки. Ми звикли безапеляційно негативно ставитися до своїх помилок. Чому? Адже помилка – це джерело нових можливостей. Автомобільний магнат Генрі Форд свого часу писав: «Помилка дає можливість почати все з початку, тільки більш розумно» .

Не можна не погодитися з цим твердженням, тому ми хочемо запропонувати вам Практику ефективного використання помилок .

Теорія

Все наше життя, по суті, процес навчання. Існує безліч теорій про те, як зробити процес навчання більш продуктивним. Найбільш практичною з них є Теорія навчання дорослих Левіна (Lewin, 1946) і Девіда Кольба (Kolb, 1984) .

Ця теорія говорить про те, що для ефективного навчання потрібно пройти чотири обов’язкових етапи: досвід, спостереження, рефлексію та планування.

Процес навчання, в ході якого нові дії виконуються бездумно, без аналізу і підведення підсумків, не може бути достатньо результативним.

Тобто, отримавши безпосередній досвід, необхідно обміркувати дану ситуацію (спостереження), осмислити і узагальнити результат (рефлексія), синтезувати нові можливості і подальші кроки (планування) і застосувати на практиці ці знання (новий досвід).

Практика

Вас спіткала невдача. Ви, як вам здається, зробили помилку. Ну що ж, так трапляється –

  1. Ви отримали конкретний досвід, з яким тепер можна працювати.

2.Сядьте і приділіть кілька хвилин аналізу ситуації. Задайте собі наступні питання:

– Який сенс має ця ситуація?

– Як вона узгоджується з моїм минулим досвідом?

– Чому я можу навчитися в даній ситуації?

  1. Поміркуйте про те, як будете діяти в майбутньому. Смоделируйте або уявіть аналогічну ситуацію. Що ви будете робити по-іншому?

4.Передивиться в уяві нову модель поведінки кілька разів. Тепер ви готові до активного досвіду в реальних ситуаціях.

Так розвивається звичка аналізувати невдачі і вчитися на них.

Не упускайте нові можливості – ставтесь до своїх невдач з повагою. Адже, як казав французький актор і режисер Саша Гітрі: «Джерело нашої мудрості – наш досвід. Джерело нашого досвіду – наша дурість».

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей