Розлади харчової поведінки

photo

Розлади харчової поведінки – ряд поведінкових синдромів, пов’язаних з порушеннями процесу прийняття їжі: нервова анорексія, нервова булімія, психогенне переїдання і деякі інші.

Згідно з численними дослідженнями, когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є найбільш ефективним підходом в роботі з РХП у дорослих і підлітків. Когнітивно-поведінкова модель надає особливого значення ролі переконань і поведінки людини в підтримці харчових розладів.

Прикладами таких підтримуючих факторів служать:

  • Когнітивні чинники – надмірна заклопотаність вагою і формою тіла, негативний образ свого тіла, глибинні переконання у власній неповноцінності, низька самооцінка, перфекціонізм
  • Поведінкові фактори – поведінка, спрямована на контроль ваги (обмеження в їжі), відмова від їжі, переїдання (безконтрольне споживання їжі у великій кількості), очищення шлунково-кишкового тракту (викликання у себе блювоти, зловживання проносними), виснажливі фізичні навантаження, постійний контроль ваги

Для людей з РХП характерним є негативне чи викривлене бачення себе і свого тіла. Ці, вкрай критичні, переконання можуть викликати почуття провини, тривоги, огиди, які, в свою чергу, активують поведінку, спрямовану на контроль ваги і підтримують цикл негативної самооцінки. Люди, які страждають на РХП, схильні встановлювати для себе нереально високі стандарти, щоб впоратися з почуттям власної неповноцінності і підвищити самооцінку.

Розлади харчової поведінки

При нервовій анорексії спостерігається патологічне бажання знизити вагу, поряд з величезним страхом ожиріння. При цьому, страх набору ваги настільки великий, що обмеження споживаної їжі може доходити до повного голодування. Найчастіше це зустрічається у молодих жінок і дівчат.

Для нервової булімії характерні повторювані напади переїдання і надмірна заклопотаність контролем маси тіла, що веде людину до прийняття таких крайніх заходів, як примусове очищення шлунка.

Розлади харчової поведінки

Терапія харчових розладів проходить три основних етапи:

  1. Поведінкова фаза . На цьому етапі клієнт і терапевт разом формулюють план по стабілізації режиму харчування і усуненню симптомів розладу. Оскільки на цьому етапі емоції проявляються особливо інтенсивно, особлива увага приділяється інструментам, які дозволяють керувати своїм емоційним станом. КПТ включає як роботу на сесії, так і виконання домашніх завдань з відпрацюванням нового стилю поведінки.
  2. Когнітивна фаза. Цей етап передбачає роботу з визначенням та зміною проблемних патернів мислення. Також на цьому етапі опрацьовуються проблеми взаємовідносин, низької самооцінки, сприйняття свого тіла і емоційної регуляції.
  3. Фаза профілактики рецидиву. На фінальному етапі терапія сконцентрована на зниженні впливу тригерів, запобіганні рецидиву і збереженні досягнутого прогресу.

Основна мета терапії – допомогти клієнту повернутися до здорового і повного життя.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей