Самотність

photo

Маски самотності: соціальна тривога чи «мені з собою добре»

Тривожні розлади часто можуть одягати різні маски, під якими важко розпізнати проблему. Однією з таких є маска самотності. Тобто уникання будь-яких контактів з людьми (або обмеження їх) та відповідно самозаспокоєння себе і оточуючих, що це не є проблемою, а навпаки Вашою особливістю.

Мода сьогодні диктує нам свободу та незалежність від всього, і від людей також. Індивідуалістичне суспільство, яке прийшло на зміну колективістському, говорить про те, що людина може бути такою як вона хоче, і якщо їй ніхто не потрібен, то це треба приймати і залишити її в спокої.

З одного боку, це може бути логічним, якби ми не знали трохи більше про роботу мозку.

Наш мозок може пояснити нам усе і адаптувати нас до більшості наших глибинних дисфункційних переконань, які і є частиною проблеми. Це відбувається через те, що мозок робить все для того, щоб ми почувалися в безпеці, мали спокій і не витрачали енергію.

Як же це проявляється в житті і як розпізнати власні потреби бути на самоті і соціальну тривогу?

Потреба бути на самоті – є базовою потребою, що є близькою до понять автономії, власних кордонів, ідентичності. Нам важливо час від часу залишатися з собою сам на сам, і це має бути для нас ресурсом. Так ми відновлюємся, приводимо до ладу свої думки, насолоджуємось моментом самоти. Ми ніби відчуваємо, що це пауза, яка потрібна, щоб стишитись і потім далі сміливо йти в світ, до людей, і ця думка приводить нас до відчуття радості і задоволення собою.

Соціальна тривога – навпаки, є такою самотністю, куди ми хочемо втікати від людей, спілкування, будь-яких контактів загалом. Ми занурюємся в неї, ховаємось і дуже нехотя виходимо знову в люди. При цьому ми можемо відчувати стрес, мати переконання, що світ є небезпечним, а люди обов’язково засудять, «щось подумають».

Тобто, насправді, поведінка самітника та соціально тривожної людини може не відрізнятися. Але різниця лише в тому, як людина себе при цьому відчуває.

Якщо Вам добре самому і це є для Вас ресурсом, то ми можемо лише порадіти. Але якщо соціальні контакти і самотність викликають страх, тривогу, дискомфорт, відчуття, що хотілося б по-іншому, тоді можливо варто замислитися чи не є це проявим соціальної тривоги і можливо варто про це поговорити зі спеціалістом.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей