Терапія і превенція розладів харчової поведінки

photo

Терапія і превенція розладів харчової поведінки: що важливо знати?

На консультацію до психотерапевта клієнти з розладами харчової поведінки потрапляють в середньому через 5-6 років після початку захворювання. До цього вони рік за роком намагаються впоратися з розладом самостійно, в той час як проблема посилюється, стає хронічною.

Сьогодні в суспільстві існує не тільки стандарт зовнішньої привабливості і “здорового способу життя”, але так само ідея про те, що ми на 100% контролюємо все, що відбувається з нашим тілом. Якщо хворієш, то значить, погано стежив за здоров’ям. Якщо маєш переїдання або якщо у тебе є зайва вага, то просто маєш недостатньо мотивації. Якщо у тебе депресія – потрібно частіше посміхатися і займатися спортом, і все мине. Просто візьми себе в руки. Однак люди, які стикаються з психічними розладами – будь то розлади харчової поведінки, депресія, тривожні розлади – знають, що це далеко не “просто”.

Що важливо розуміти, якщо ви вже маєте розлад харчової поведінки?

Перш за все, ви в цьому не винні. І нервова анорексія, і нервова булімія, і компульсивне переїдання – це захворювання, які виникають як результат впливу генетичних факторів і факторів середовища. Іншими словами, нескінченний цикл обмежень і зривів – це аж ніяк не вибір самої людини!

Далі, щоб впоратися з проблемою вам буде потрібна допомога кількох фахівців: лікаря-дієтолога, психотерапевта і, можливо, лікаря-психіатра. Гарна новина полягає в тому, що на сьогоднішній день є протоколи лікування, які добре зарекомендували себе і показали досить високу ефективність.

У терапії ви будете працювати не тільки з темою їжі, але і з питаннями низької самооцінки і образу тіла. Так, наприклад, для людей з розладами харчової поведінки їх зовнішність і вага – це практично єдиний критерій, за яким вони оцінюють свою цінність, як людини. Тобто, ви можете бути ніжною і люблячою матір’ю, кваліфікованим фахівцем, прекрасною дружиною, чуйною людиною або дотепним і цікавим співрозмовником. Але все це зазвичай здається незначущим на фоні думки про те, що ваша фігура не відповідає якомусь ідеалу. Терапія допоможе вам відновити цілісний образ себе і побачити свої сильні сторони, які у вас безумовно є і які гідні поваги.

І, нарешті, за підсумками цієї роботи ви станете самі собі терапевтом. Ви зрозумієте, що вплинуло на розвиток проблеми саме у вас, і як запобігати її повторному виникненню в подальшому.

Як запобігти розвитку розладів харчової поведінки?

Тут я не буду торкатися таких факторів як генетична схильність або сімейне оточення, в якому ми ростемо – це тема для окремої статті.

Хочу зупинитися на питанні зміни способу життя і зниження ваги, які часто стають “спусковим механізмом” для розвитку проблеми:

– якщо вам потрібно знизити вагу за медичними показаннями, важливо звернутися до лікаря-дієтолога за консультацією;

– не варто експериментувати з модними дієтами, виключати з раціону цілі групи продуктів без консультації з лікарем. Якщо ваш раціон буде незбалансованим або недостатнім по калорійності, то виникнення зривів, переїдання – це лише питання часу;

– ваш здоровий спосіб життя не повинен витісняти інші сфери: спілкування з друзями і близькими, хобі, професійний розвиток, навчання, і т.д. І тим більше, він не повинен змушувати вас постійно розмірковувати про їжу і про те, що вам можна і не можна їсти, або ж відчувати себе неповноцінним, непривабливим, “гірше за інших”. Важливо не тільки фізичне, а й психічне здоров’я!

Бережіть себе і будьте здорові.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей