Низька самооцінка

Низька самооцінка – це не психічний розлад, а психологічна проблема, яка часто зустрічається. Її основна риса – невиправдано занижена оцінка себе, своїх здібностей і досягнень.

На формування самооцінки впливають різні фактори: думка і поведінка авторитетних фігур, прийняття оцінок людей, які оточують людину, як апріорі об’єктивних, негативний досвід, дефекти, які існують реально, або є уявними, або захворювання та підвищена вимогливість до себе…

Оцінка себе формується в дитячому віці, коли психіка дитини розвивається під впливом навколишнього середовища, реакції дорослих на дитину та вимог важливих дорослих до дитини. Об’єктивна самооцінка – запорука успішного і щасливого життя. Істотно занижена – створює труднощі в міжособистісних і трудових відносинах, буде виявлятися, на зовнішньому вигляді, колі спілкування, самовідчутті, сприйнятті конструктивної критики і заслуженої похвали.

Низька самооцінка – наслідки

Низька самооцінка – це не тільки просто неприємні хвилини переживань у звичайних ситуаціях, вона може привести до:

 • Втрати почуття власної гідності
 • Прийняття порушень і насильства на свою адресу, як чогось допустимого
 • Відсутності друзів і розпаду шлюбу
 • Фобій
 • Тривожних розладів і та ін.

Ознаки низької самооцінки

Занижена самооцінка супроводжується надмірною тривожністю, складністю відповісти «Ні», спробою сховатися за вигаданими уявленнями, постійною відстрочкою справ, навіть важливих. Людина з низькою самооцінкою може радіти тому, що захворіла, звинувачувати інших у своїх недоліках, підсвідомо вибирати для спілкування тільки тих, хто підкріплює її невисоку думку про себе, потрапляти в співзалежні відносини, створювати собі ідеали.

Зовнішній вигляд теж видає самооцінку, адже зовнішність – це презентація себе світу. Скутість, сутулість, недбалість в одязі, зачісці або макіяжі, бажання «сховатися» в теплий светр або шаль навіть коли тепло – все це ознаки низької самооцінки.

Основні ознаки:

 • Прагнення порівнювати себе з людьми, які вас оточують, не в свою користь – здатність завжди і в усьому знайти, що ви гірше інших, а тому менш цінні і гідні; людині з низькою самооцінкою може здаватися, що навіть предмети важливіше за неї
 • Надання надмірної значущості думці інших про себе – здається, що досягнення і похвали не мають значення на тлі критики «неупереджених» особистостей
 • Жалість до себе – відчуття нікчемності, скарги на життя і безсилля, постійне повернення до невдач в думках і жорстка самокритика; жалість до себе не означає дбайливого ставлення до себе
 • Гостра реакція на критику – нездатність відокремлювати себе від проблеми, що потребує вирішення; сприйняття зауважень як образ та «вироку» про неспроможність
 • Внутрішнє відчуття «я не гідний(на)», «я не заслуговую», «я – нікчемність»

 

 

 

Метод КПТ

КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) – універсальний метод боротьби з багатьма психологічними проблемами. Допомагає позбутися негативних необ’єктивних стереотипів мислення, переконань про себе. Терапія проводиться за рахунок спільної роботи психотерапевта і пацієнта.

КПТ добре зарекомендувала себе в боротьбі із заниженою самооцінкою. Може застосовуватися як індивідуально, так і в груповій роботі.

Терапія низької самооцінки

Низька самооцінка – не хвороба, тому багато людей, якщо і наважуються боротися з нею, то намагаються зробити це своїми силами. Але можна досягти результат швидше, звернувшись до фахівця.

Терапія ділиться на етапи:

 • Визначення тригерів
 • Усвідомлення свого ставлення до себе
 • Сумнів в правильності такого ставлення до себе
 • Корекція ставлення до себе

 

 1. Визначення тригерів – ситуацій, які змушують відчувати себе ніяково.
 2. Усвідомлення свого ставлення – визначення думки і переконання, які пов’язані з тригерами.
 3. Сумнів в правильності ставлення до себе – порівняння уявлень з фактами: чи вони збігаються. Це складний етап, оскільки сталі переконання можуть здаватися об’єктивними, хоча є помилковими. Небезпечні: думки «все або нічого», нав’язливий пошук негативних аспектів, гумор-самоприниження, сприйняття емоцій як об’єктивного відображення фактів.
 4. Корекція ставлення до себе – формування адекватного уявлення, позбавлення від негативних думок.
 5. Опрацьовуються глибинні переконання про себе як особистість.

 

Висновок

Оцінка людиною себе і ситуацій є суб’єктивною: завжди знайдуться ті, хто буде критикувати. Занижена самооцінка – суміш страхів, провини, сорому і образ, часто усвідомлених. Вона має сильний вплив на все життя: від взаємин до здоров’я. Тому з нею не можна миритися. Швидко подолати низьку самооцінку допоможе професійний підхід.

  Записатися на
  консультацію