Агорафобія - Це?

Агорафобія – боязнь відкритих просторів, місць великого скупчення людей або, навпаки, безлюдних. Вона відноситься до тривожних розладів, прогресує стрімко, може привести до добровільного «ув’язнення» у власному будинку. Хоча людина усвідомлює безпричинність свого страху, вона часто не може подолати його самостійно.

Кожен агорафоб має уявлення про безпечну зону – місце або стан, в якому він відчуває себе комфортно. Завдяки цьому він може вести відносно нормальне життя, але затяжна агорафобія призводить до того, що покинути свою безпечну зону для нього стає все складніше.

Причини та ризики

Агорафобія – результат пережитих обставин, що травмують, які були пов’язані з людьми або походять від них; сильного емоційного потрясіння; або може супроводжувати інші захворювання, такі як панічний розлад.

Агорафобія загрожує:

 • Обмеженням працездатності та соціального життя
 • Панічними атаками
 • Постійним відчуттям страху або напруги через можливість опинитися в «небезпечних» умовах
 • Обмеженням межами власного будинку

 

Симптоми агорафобії

Основний симптом агорафобії – хвилеподібні напади страху, здатні перерости в панічні атаки. Такі напади тривають 10-15 хвилин, але можуть тривати до 30 хвилин.
Найбільш очевидною ознакою є небажання покинути будинок.

Прояви агорафобії:

 • Передчасне занепокоєння – страх в очікуванні дискомфортної ситуації. Викликає його як сама ситуація, так і пов’язані з нею симптоми
 • Страх перед страхом – лякає все, що не вписується в «безпечну зону», стрес з усіма його наслідками виникає просто через вихід за межі «контрольованого» простору
 • Захисна поведінка – пацієнт намагається захистити себе від «небезпечних» ситуацій: робить все, щоб не виходити з комфортної зони, обмежує взаємини з людьми, вдається до захисних «ритуалів» – може брати з собою річ, яка допомагає відчувати себе спокійніше, відправлятися кудись лише в супроводі близької людини або тварини, приймати ліки, алкоголь та ін.
 • Панічні атаки – мають індивідуальний характер, непередбачувані, супроводжуються прискореним серцебиттям, нестачею повітря, нудотою, пітливістю, тремтінням в кінцівках, дискомфортом в області серця, може дійти навіть до непритомності

Лікування агорафобії методом КПТ

Основний спосіб лікування агорафобії – КПТ (когнітивно-поведінкова терапія). Метод полягає в тому, щоб допомогти пацієнтові зрозуміти причини страху, які полягають в особливостях мислення. Результат досягається за рахунок розмов, поведінкових експериментів, контрольованого навчання в ситуації, яка лякає. Важливо досягти змін в ментальних установках: коригування помилкових інтерпретацій щоб досягти раціональної оцінки ситуації.

Етапи лікування агорафобії

Процес лікування можна розділити на чотири етапи:

 • Проводиться розповідь пацієнту про суть агорофобіі (псіхоедукація)
 • Додаткові консультації у фахівців
 • Проводиться когнітивна робота зі значеннями тілесних симптомів тривоги
 • Профілактика рецидиву
 1. В результаті комплексного обстеження пацієнта встановлюється причина панічного розладу, уточнюється, чим викликана ця проблема і розробляється план лікування. Проводиться розповідь пацієнту про суть агорофобіі (псіхоедукація).
 2. Додаткові консультації у фахівців при потребі: агорафобія – це захворювання, яке добре «маскується», тому крім психіатра або лікаря-психотерапевта, необхідна консультація терапевта, кардіолога і невропатолога.
 3. Проводиться когнітивна робота зі значеннями, які надаються тілесним симптомам та можуть викликати панічні атаки і интероцептивні експозиції із запобіганням поведінки уникнення. Ці дії повинні допомогти зрозуміти, якою буде поведінка пацієнта, якщо не уникати місця і ситуації, які можуть викликати паніку.
 4. Робота по запобіганню і управлінню рецидивом. Проводиться робота з глибинними і специфічними переконаннями.

Рекомендації від фахівця центру

Агорафобія – потенційно шкідливий стан, який важливо почати лікувати вчасно. Якщо ви або ваші близькі відчуваєте дискомфорт від думки про перебування серед людей, на це краще звернути увагу і вчасно приступити до терапії.

Агорафобія частіше спостерігається серед людей у віці 20-25 років, частіше у жінок, ніж у чоловіків. Особливо уразливі недовірливі, тривожні або просто вимогливі до себе і дуже відповідальні особи. Незабезпеченість і соціальна нестабільність сприяють виникненню хвороби.

Якщо ви вже зіткнулися з агорафобією, пам’ятайте: захисна поведінка і «ритуали» дають тимчасовий ефект, але позбутися проблеми допоможе фахівець і правильно підібране лікування.

  Записатися на
  консультацію