Гостра реакція горя у дорослих

Ніхто з нас не застрахований від втрат – втрат близьких, майна, неприємностей по роботі, розривів родинних зв’язків. Думки, почуття і переживання людей, які перенесли втрату, індивідуальні, унікальні і неповторні. Вони залежать як від сили стресора (суб’єктивна близькість втрати), так і від адаптаційних механізмів і копінг-стратегій людини, яка перенесла втрату.

Реакцію на втрату важливого об’єкта, втрату частини власної ідентичності або очікуваного майбутнього часто називають реакцією горя.

Симптоми гострої реакції горя

Картина гострого горя дуже схожа у різних людей:

  • Періодичні напади фізичного страждання, що тривають від двадцяти хвилин до однієї години
  • Спазми в горлі
  • Припадки задухи з прискореним диханням, постійна потреба зітхнути
  • Відчуття порожнечі в животі
  • Втрата м’язової сили, виснаження, відсутність апетиту
  • Інтенсивне суб’єктивне страждання, що описується як напруга або душевний біль

 

Люди, які втратили близьку людину, можуть відмовлятися від контактів, щоб уникнути будь-яких нагадувань про померлого. Також часто з’являється охолодження, роздратування і злість у відносинах з іншими людьми, бажання, щоб людину взагалі не турбували, причому все це зберігається, незважаючи на посилені старання друзів і рідних підтримати з ним дружні стосунки.

Багатьох охоплює почуття провини. Людина, що зіткнулася з втратою, намагається відшукати в попередніх подіях докази того, що вона не зробила того, що могла. Вона звинувачує себе в неуважності і перебільшує значення своїх найменших помилок.

Стан людини при гострій реакції горя

Горе – це не стан, це процес, який розвивається за своїми законами. Тривалість цього процесу залежить від того, наскільки людина приймає необхідність переживання горя, наскільки вона готова змиритися з болем втрати. Одна з найбільших перешкод в цій роботі полягає в тому, що багато хто намагається уникнути сильного страждання і ухилитися від вираження емоцій, необхідного для цього переживання.

Хід нормальної реакції горя характеризується наявністю динаміки стану, періодичним відволіканням уваги від хворобливої реальності, появою позитивних почуттів протягом перших 6 місяців після події втрати.

Згодом стан гострого горя переходить в інтегрований, коли інтенсивність переживань знижується, і людина, що пережила втрату, знаходить шлях повернення до повноцінного життя. Втрата інтегрується в автобіографічну пам’ять, думки про втрату більше не поглинають всю увагу і не позбавляють працездатності. Однак можуть бути періоди, коли гостре горе знову актуалізується – це може траплятися під час значущих подій, пов’язаних з втратою.

Труднощі подальшому житті при гострій реакції горя

На жаль, у багатьох людей, які перенесли втрату, виникає ускладнена реакція горя, що пов’язано з нездатністю перейти від гострого горя до інтегрованого. Для людей з ускладненим горем характерні специфічні психологічні установки, пов’язані з труднощами в прийнятті факту втрати. Вони сприймають для себе радість як щось неприйнятне, вважають, що їх життя теж закінчилось, і що той сильний біль, яку вони терплять, ніколи не зникне. Їм здається, що горе, яке вони відчувають – це все, що їм залишилося від відносин з їх коханими. Вони відчувають дистрес розставання (повторювані докори болісних емоцій, з сильною тугою за втраченим, заклопотаність думками про втрату) і травматичний дистрес (почуття невіри у втрату, злість і смуток, тривога, нав’язливі думки, пов’язані з втратою, виражене ухилення від нагадувань про важку втрату).

В такому випадку людині потрібна кваліфікована допомога психотерапевта. Особливу ефективність в роботі показали різні методи когнітивно-поведінкової психотерапії.

    Записатися на
    консультацію