Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) - що це і як проявляється?

Кожній людині властиво відчувати почуття тривоги і страху, боротися з певними нав’язливими ідеями і думками, або виконувати дії, які є необґрунтованими. Але у випадку, якщо всі вони виходять за рамки норми, можна говорити про ОКР. Обсесивно-компульсивний розлад являє собою тривожний розлад, при якому людину часто переслідують нав’язливі думки і дії, які в подальшому набувають стереотипного характеру.

Обсесивно-компульсивний розлад:

 • ОКР страждають близько 2-3% населення планети
 • Симптоми проявляються у віці від 10-ти до 30-ти років
 • ОКР забирає за добу від 15-ти хвилин до 15-ти годин вільного часу
 • Ядро ОКР – це почуття тривоги

СИМПТОМИ ОКР

За рахунок того, що симптоми обсесивно-компульсивного розладу проявляються досить інтенсивно, життя людини стає нестерпним, оскільки людина не просто не може нормально працювати, але й має труднощі в стосунках з людьми, які її оточують. Виникнення ОКР не викликається конкретно тільки одним страхом. Починається ОКР з наявності страху і тривожних станів, але людина розуміє їх ірраціональність. При формуванні обсесії людина знову і знову буде повертатися до образів і думок, які її лякають та які з плином часу лише прогресують. Компульсии – це певні дії, які допомагають на певний час погасити почуття тривоги, забути про наявність певного страху.

Серед симптомів, які вказують на можливу наявність обсесивно-компульсивного розладу, варто звернути увагу на поширені обсесивні переживання:

 • Людина відчуває перебільшений страх заразитись інфекцією від того, що буде контактувати з побутовими приладами або людьми, які її оточують
 • Постійна заклопотаність тим, чи закриті вікна і двері, або чи виключена газова плита або праска вдома
 • Страх перед тим, що вона здійснить ту дію, яку в подальшому зможуть прирівняти до аморальної поведінки, сексуального насильства, блюзнірства та ін.
 • Сильне бажання, щоб все було ідеально, завжди стежити за тим, щоб кожна річ знаходилася тільки на своєму місці

Але окрім подібних обсессий варто звернути увагу на те, що людина перебуває в постійному почутті страху і тривоги, яке не залишає її ні на секунду.

ЛІКУВАННЯ ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНОГО РОЗЛАДУ ЗА ДОПОМОГОЮ КПТ

Когнітивно-поведінкова терапія ОКР ґрунтується на тому, що нав’язливі думки є нормою, та стають проблемою лише тоді, коли людина починає їх інтерпретувати як страх, що станеться щось погане, і що вона несе відповідальність за це і повинна цьому запобігти. Для того, щоб впорається з цим страхом, людина з ОКР вдається до захисної поведінки (уникнення, пошук запевнень і до когнітивних або моторних ритуалів). Така поведінка заважає їй виявити, що її переживання некорисні, або що її тривоги можуть зникнути без використання ритуалів.

Мета КПТ в тому, що б допомогти людині з ОКР зрозуміти, що при нав’язливих думках не обов’язково вдаватися до захисної поведінки і їх можна безпечно ігнорувати.

ПРОЦЕС ЛІКУВАННЯ ОКР

Лікування ОКР носить комплексний характер і включає в себе:

 • Проводяться когнітивні техніки і поведінкові експерименти
 • Проводиться навчання пацієнта щодо суті обсесивно-компульсивного розладу (псіхоедукація)
 • Експозиція в ситуацію із запобіганням реакції
 • Профілактика рецидиву
 1. В результаті комплексного обстеження пацієнта встановлюється причина ОКР, уточнюється, чим викликана ця проблема. Розробляється покроковий план. Проводиться навчання пацієнта щодо суті обсесивно-компульсивного розладу (псіхоедукація).
 2. Проводяться когнітивні техніки і поведінкові експерименти. Мішенями КПТ ОКР в даному випадку будуть служити значення, яке надається обсесії і нав’язлива дія – компульсія.
 3. Експозиція в ситуацію із запобіганням реакції.
 4. Доопрацювання мікрокомпульсій, робота з глибинними переконаннями. Профілактика рецидиву.

  Записатися на
  консультацію