Панічний розлад

Напади паніки можуть з’явитися у кожного, хто переніс велике нервове потрясіння, відчував тривогу, сильно злякався. Це відчуття, які почалися без певної причини разом з різними симптомами емоційного і фізичного характеру. Панічні атаки, як правило, відбуваються не один раз та супроводжуються переживаннями, викликаними майбутніми атаками паніки і страхом неадекватної поведінки.

Панічні розлади – причини і ризики

Стан паніки:

 • Панічні атаки відбуваються не один раз
 • Кожена 10 дюдина мала досвід хоч би 1 панічної атаки
 • Протягом року на нього страждають не більше 3% людей

Панічні атаки – досить поширений психологічний розлад. Багато хто з тих, хто зазнав панічної атаки, не вдавався до лікування, причому хвороба, за частую, відступала сама по собі.

Однак панічний розлад – досить рідкісне явище. Протягом року на нього страждають не більше 3% людей. Найбільш незахищеними до панічного розладу є люди похилого віку, підлітки. Крім того, чоловіки страждають від розладу більше, ніж жінки.

Симптоми панічного розладу

Як правило, симптоми панічної атаки тривають кілька хвилин, що не дає фахівцеві можливості розпізнати їх. Медики стверджують, що такі панічні атаки, не здатні завдати шкоди людині.

Симптоми панічних атак діляться на кілька видів:

 • Соматичного характеру
 • Когнітивного характеру
 • Когнітивного характеру
 1. Соматичного характеру – хворобливі, дискомфортні відчуття в грудях.
 2. Когнітивного характеру – страх померти, боязнь неконтрольованої поведінки, втрата здорового глузду, втрата межі реальності, несприйняття себе як особистості.
 3. Які можливо переплутати з будь-яким іншим захворюванням – слабкість, нестійкий емоційний стан, запаморочення, напади задухи, мерзлякуватість, розлад шлунково-кишкового тракту, набряк кінцівок, тахікардія, задишка, підвищена пітливість, тремор кінцівок.

Будь-яка ситуація, пов’язана з тривогою, переживанням може спровокувати панічні атаки, повести за собою розлад. Страх також може викликати один або декілька з цих симптомів панічних атак. Це вид паніки, який очікують. Найнесподіванішою стає панічна атака, яка виникла без особливої на те причини.

Багато людей, які страждають від панічних атак, заздалегідь передбачають наступний напад. Щоб мінімізувати ймовірність нападу панічної атаки, намагаються не відвідувати місця, та не потрапляти в ситуації, де раніше траплявся напад паніки. Люди, які страждають від психологічних розладів такого типу, найчастіше переживають, що напади трапляються з вини важких серцевих захворювань, легеневих, захворювань головного мозку та інших органів, або хвороб, які можуть привести до летального кінця. Зазвичай вони багато разів звертаються з обстеженням до медиків широкого профілю, швидкої допомоги. Симптоматика під час панічної атаки досить схожа на деякі захворювання, проте поставлений діагноз виходить помилковим.

Лікування панічного розладу методом КПТ

Як правило, лікування панічного розладу відбувається медикаментами або психотерапією.
Когнітивно-поведінкова терапія проходить в кілька кроків:

 • Проводиться розповідь пацієнту про суть панічних атак (псіхоедукація)
 • Проводиться когнітивна робота зі значеннями тілесних симптомів тривоги
 • Редукція симптоматики
 • Профілактика рецидиву
 1. В результаті комплексного обстеження пацієнта встановлюється причина панычного розладу, уточнюється, чим викликана ця проблема. Розробляється покроковий план. Проводиться навчання пацієнта щодо суті панічних атак і їх симптомів(псіхоедукація).
 2. Роблячи наступний крок, проводиться когнітивна робота із наданими значеннями, які пацієнт придає тілесним симптомам, які можуть викликати панічний розлад. А також интероцептивні експозиції до наданих значень, а також експозиції із запобіганням поведінки уникання. Ці дії повинні допомогти зрозуміти, якою буде поведінка пацієнта, якщо не уникати місця і ситуації, які можуть викликати паніку.
 3. Третій крок – редукція симптоматики. Лікування панічних атак таким способом відбувається шляхом викликання штучного стану панічної атаки, без заподіяння шкоди психологічному і фізичному здоров’ю. Цей метод направлений на самоконтроль, розуміння стану, а не боязнь його. В результаті відчуття стають неприємними, але не панічними.
 4. Робота по запобіганню і управлінню рецидивом. Відбувається робота з глибинними переконаннями і специфічними переконаннями, пов’язаними зі страхом хвороби, смерті.

Результати лікування

Для гарантованого одужання необхідно звернутися до професіонала. Застосування ліків без допомоги медика не матиме позитивного результату, а тільки посилить проблему і зашкодить загальному фізичному стану. Вчасно почавши лікування, ви не будете позбавлені принад повноцінного життя.

  Записатися на
  консультацію