photo

Посттравматичний стресовий розлад

Як виникає?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) виникає в результаті психотравмуючої ситуації, яка трапилась один раз або неодноразово, наприклад: бойових дій, природних катаклізмів, злочинів, терактів, отримання каліцтв, сексуального або домашнього насильства та ін.

Прояв посттравматичного стресового розладу

ПТСР проявляється протягом 6 місяців після травматичних обставин. Люди небезпечних професій (військові або правоохоронці) частіше схильні до ПТСР, воно більше поширене серед населення «гарячих» точок, ніж серед жителів благополучних регіонів. Не обов’язково бути жертвою або учасником події – досить бути свідком. Імовірність виникнення ПТСР не однакова – в середньому з цим стикається 1 людина з 10.

Для кожного пацієнта існує тригер – те, що нагадує про пережите і провокує напади ПТСР: звуки, візуальні сигнали, інформація, обстановка.

Чим небезпечно птср

Для посттравматичного стресового розладу характерно знову і знову переживати отриману травму, причому стрес, який відчуває людина, лишається так само сильним, як початковий.

Тому ПТСР може привести до:

 • Постійної тривоги і нападів агресії
 • Погіршення відносин з рідними
 • Емоційного «оніміння» в повсякденному житті
 • Неадекватної «захисної» поведінки в ситуаціях, що нагадують травмуючу подія

Симптоми ПТСР

Основний прояв ПТСР – нав’язливі спогади про психотравмуючу подію, що переслідують як в години неспання, так і під час сну, викликаючи кошмари. Звичайними стають пильність в очікуванні загрози, страх, гнів, сором.

Хворий може відчувати провину за поведінку під час події або навіть за те, що залишився живий, а люди, які його тоді оточували – ні. Звинувачувати він може не тільки себе, а й інших.

Діагностика ПТСР

Щоб діагностувати ПТСР, необхідна наявність симптомів:

  • Спотворення
  • Уникнення
  • Погіршення когнітивної здатності
  • Підвищена збудливість і тривожність
 1. Спотворення – повертаються тривожні спогади і сни, відчуття повторення події, дискомфорт при нагадуванні про неї.
 2. Уникнення – прагнення уникнути думок, спогадів, почуттів, місць, людей пов’язаних або які нагадують про подію.
 3. Погіршення когнітивної здібності – випадання з пам’яті важливих елементів події і спотворення її сприйняття, стійке перебільшене очікування негативу від себе, інших та світу в цілому, постійні негативні емоції при нездатності відчувати позитивні, відчуження, втрата інтересу.
 4. Підвищена збудливість і тривожність – порушення сну, проблеми з концентрацією, дратівливість, спалахи гніву, надмірні полохливі реакції.

Лікування ПТСР за допомогою КПТ

Одним з найбільш ефективних методів лікування ПТСР є когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ). Головна її мета – допомогти пацієнту знизити чутливість по відношенню до травматичних спогадів і знайти почуття контролю над спогадами. В процесі психотерапії відбувається навчання, як змінити розумові процеси, пов’язані з травмою: визначити думки, що викликають стресовий стан і негативні емоції, знизити їх травматичність, навчитися справлятися з почуттями. В результаті терапії з’явиться контроль над проявами ПТСР, і пацієнт почне сприймати їх як реакцію тіла на спогад, а не слабкість.

Основне завдання психотерапії КПТ ПТСР – не боятися спогадів про травмуючу подію, поступово знижуючи їх негативний вплив.

Процес лікування ПТСР

Лікування ПТСР – комплексне:

 1. Проводиться навчання пацієнта щодо суті ПТСР (псіхоедукація)
 2. Копінг техніки і повторне проживання травматичного досвіду з когнітивною реструктуризацією
 3. Експозиції in vivo і робота з поведінкою уникнення
 4. Рішення накопичених проблем і профілактика рецидиву

Підсумок

ПТСР – дуже підступний стан, адже змушує замикатися в собі і відчувати провину, що інколи заважає погодитись на терапію. Викликає думки про суїцид. Може підштовхнути шукати полегшення в алкоголі та медикаментах.

Тому, якщо ви зіткнулися з психотравмуючими обставинами, зверніться за допомогою до фахівця, не залишайте пережитій травмі можливості перетворитись в серйозну проблему.

  Записатися на
  консультацію