Соціофобія

Одним з тривожних станів, який діагностується порівняно рідко і найбільше псує життя людині є соціальна фобія, яку ще називають соціальною тривогою. Вона проявляється у формі сильного страху однієї або декількох ситуацій в соціумі, і як наслідок, людина починає уникати подібних ситуацій, через що позбавляє себе повноцінного життя.

Базовий страх: зганьбитися в очах інших людей

Соціофобія – це коли людина боїться перебувати в центрі уваги і відчуває сильне почуття страху перед усіма тими діями, які необхідно буде виконувати в соціумі.

 • В житті близько 80-90% людей існує період, коли вони надмірно сором’язливі
 • За дослідженнями американських вчених стало відомо, що тільки на території Америки близько 13% населення страждає таким тривожним розладом, як соціальна фобія
 • Вік, в якому соціофобія проявляє себе найбільш активно – 15 років
 • До соціофобії однаково схильні і чоловіки і жінки, незалежно від освіти, інтелекту і фінансового становища

Симптоми соціальної фобії

Зіткнувшись з таким діагнозом, як соціофобія, варто звернути увагу на те, що симптоми її прояву можуть бути як фізіологічними, так і емоційними. Крім почуття страху, людина відчуває стан сорому через те, що її дії можуть бути осміяними. Крім цього, соціальна фобія може мати як ізольовану, так і генералізовану форму. До ізольованої соціофобії, в першу чергу, відносять монофобію, коли людина не може виконати певну дію в присутності чужих людей. Наприклад: робити публічні виступи, їсти при сторонніх, користуватись громадським туалетом і інше. До генералізованої формі соціальної фобії відноситься: страх спілкування з незнайомими людьми, спілкування в групі, вести розмову і говорити “ні”.

У тому випадку, якщо у вас є підозри на те, що ваш близький або рідна людина страждає таким захворюванням, як соціальна фобія, важливо звернути увагу на такі важливі симптоми:

Симптоми соціальної фобії:

 • Постійна відмова від появи в людних місцях
 • Боязнь не тільки публічного виступу, а й банального спілкування з людьми
 • Підвищене почуття тривожності і страху навіть у звичайних ситуаціях
 • Відмова дивитися людям прямо в очі в процесі спілкування

Крім цього, існує безліч супутніх симптомів, які також будуть вказувати на розвиток соціофобії. До них слід віднести: сильна нервозність; прискорене дихання і серцебиття; тремтіння в руках і в голосі; почуття нудоти і запаморочення, та ін.

Лікування соціальної фобії за допомогою КПТ

Когнітивно-поведінкова терапія є одним з найбільш ефективних методів, спрямованих на лікування соціофобії. Основне завдання КПТ при соціофобії спрямоване на загальне зниження рівня тривоги за допомогою майндфулнес, усунення тривожного способу мислення і зміни моделей поведінки уникання.

Під час терапії розглядається сприйняття пацієнтом соціально небезпечних ситуацій. Людина боїться, що про неї подумають інші, боїться негативної оцінки себе. Фокус уваги загострений тільки на себе, в результаті чого немає можливості побачити реальну ситуацію. Основне завдання – змінити фокус уваги і закріпити це новим безпечним досвідом. Зменшити занепокоєння при освоєнні нових соціальних ситуацій, зробити так, щоб соціофобія не обмежувала життя людини, та вивести якість життя на новий рівень.

Процес лікування соціальної фобії

Лікування соціальної фобії за допомогою когнітивно-поведінкової психотерапії складається з таких етапів:

 • Проводиться навчання пацієнта щодо суті соціальної фобії (псіхоедукація)
 • Проводиться когнітивна робота зі зміною фокусу уваги з себе. Когнітивна реструктуризація
 • Проводяться поведінкові техніки для роботи з захисною поведінкою
 • Робота по запобіганню і управлінню рецидивом

  Записатися на
  консультацію