Асертивність – «кодекс хамства» або важлива навичка?

photo

Що таке асертивна поведінка

Асертивність у психології поєднує у собі цілий комплекс «м’яких навичок» (так званих, «soft skills»), які дозволяють відчувати себе впевнено в особистому та професійному житті. Простіше кажучи, асертивність – це вміння людини відстоювати свої погляди, не порушуючи кордонів інших і не впадаючи в крайнощі (прибіднення або надмірну агресивність). Асертивна поведінка передбачає впевнену і активну позицію, а також дотримання рівноваги між відстоюванням своїх інтересів і повагою до інтересів інших. При асертивній поведінці людина чітко усвідомлює свої цілі і права та відкрито заявляє про це, а також відстоює їх.

Наприклад, чи часто вам пропонують послуги, яких ви не потребуєте: консультанти у магазині або ж телефонні менеджери? Людина з асертивною поведінкою зможе впевнено і в міру жорстко відмовити, що не вислуховуючи «з ввічливості» або зриваючись на крик.

Часто таких людей можуть вважати грубими або невихованими, а відмови сприймати за хамство. Але це швидше пов’язано з установками чи вихованням співрозмовника, якому самому не властива впевненість у собі. Адже асертивні люди вміють не тільки чітко говорити «ні», але і приймати чужу відмову як безумовне право іншої людини, а не якусь особисту образу або бажання зачепити.

Як визначити асертивність

Асертивна поведінка орієнтована на довгострокові взаємини, як близькі, так і робочі. Тому вона тісно пов’язане з емоційною компетентністю. Адже тільки вміючи управляти своїми емоціями, людина може тримати їх під контролем.

Отже, асертивна людина вміє:

 • вільно висловлювати свої почуття як словами, так і діями;
 • відкрито і прямо спілкуватися з різними людьми в своєму житті: родичами, друзями, колегами, незнайомцями;
 • ставити цілі і дотримуватися активної життєвої позиції;
 • поважати і цінувати себе, діяти і приймати рішення для підтримки самоповаги і нести відповідальність за ці рішення;
 • вести переговори і знаходити максимальний загальний виграш, так як це допомагає досягненню своїх інтересів і одночасно інтересів партнера по спілкуванню.

Як зрозуміти, що у мене розвинена асертивність?

Зрозуміти, що ви асертивна людина досить просто – зверніть увагу на те, як відбувається ваше спілкування. Якщо воно не доставляє вам дискомфорту, вами складно маніпулювати і викликати тривогу, значить з асертивністю у вас все в порядку.

Але для більш точного визначення психолог Мануель Сміт розробив модель асертивної поведінки, яка складається з десяти правил:

 1. Я маю право оцінювати власну поведінку, думки і емоції і відповідати за їх наслідки.
 2. Я маю право не вибачатися і не пояснювати свою поведінку.
 3. Я маю право самостійно обміркувати, відповідаю я взагалі або певною мірою за вирішення проблем інших людей.
 4. Я маю право змінити свою думку.
 5. Я маю право помилятися і відповідати за свої помилки.
 6. Я маю право сказати: «я не знаю».
 7. Я маю право бути незалежним від доброзичливості інших і від їх доброго ставлення до мене.
 8. Я маю право приймати нелогічні рішення.
 9. Я маю право сказати: «я тебе не розумію».
 10. Я маю право сказати: «мене це не цікавить».

Де допомагає асертивна поведінка

Асертивність, як комплекс навичок, пов’язаних зі спілкуванням, впливає на всі сфери життя.

За своєю суттю асертивність – це філософія особистої відповідальності. Тобто мова йде про те, що ми відповідальні за свою власну поведінку і не маємо права звинувачувати інших людей за нашу реакцію на їх поведінку. Це усвідомлення вкрай полегшує спілкування зі знайомими, друзями, родичами.

Також на міжособистісні відносини впливає наявність у асертивних людей дуже розвиненої самоповаги і поваги до інших людей.

Важливими в асертивній поведінці є три якості – чесність, відкритість і прямота у розмові, але не за рахунок емоційного стану іншої людини. Йдеться про вміння сказати те, що ви думаєте або відчуваєте щодо будь-якого питання, не засмучуючи при цьому свого співрозмовника, але спираючись на власні почуття і думки.

Асертивність,безумовно, вкрай важливий навик у роботі. Іноді люди замовчують своє невдоволення на роботі, бояться говорити про проблеми. Асертивний підхід забезпечує чесність, прозорість, відкритість і вирішення проблем. Така тактика позитивно впливає і на співробітників (адже їм не доводиться терпіти і мовчати про проблеми, а, значить, можна сконцентруватися на роботі), і на начальників (чим ефективніше працівники, тим вища якість роботи).

Також в переговорах беруть участь як раз асертивні люди, з розвиненими soft skills. Вони вміють вести діалог, спокійно і чітко висловлюючи свою позицію, при цьому не утискаючи права інших. Прагнення до досягнення робочого компромісу – дуже важлива якість. Часто виникає потреба знайти такий вихід з ситуації, що склалася, який би влаштовував усі задіяні у ній сторони.

Мінуси асертивної поведінки

Безсумнівно, плюсів асертивної поведінки набагато більше, аніж мінусів. Але все ж є і другі. Упевнені в собі люди часто викликають заздрість і почуття конкуренції. Також асертивними людьми складно маніпулювати або «тиснути на жалість», тому спілкування з людьми, які звикли діяти такими шляхами, може обірватися.

Як розвинути в собі асертивність

Асертивні люди завжди успішно справляються з ситуаціями, у яких необхідно відмовити у чомусь. Вони знають, як захиститися від нахабних вимог і вміють розпізнати і адекватно виражати свої емоційні реакції. Уміють без обману і провини сказати «ні». Розвиток асертивності вимагає певних зусиль, пов’язаних зі зміною звичних моделей поведінки.

Часто саме відмова стає перепоною у розвитку у себе асертивності. Деяким людям в силу характеру або пережитого досвіду буває важко сказати «ні». Є шість способів навчитися відмовляти:

 • «ні», як базове право на відмову: іноді досить просто сказати «ні» без пояснень або виправдань (наприклад, при відмові від послуги, яка вас не цікавить);
 • обґрунтоване «ні»: відмова з поясненням своєї позиції (наприклад, у робочих відносинах співрозмовнику слід аргументувати свою відмову, так як він може не знати про вашу зайнятість);
 • співпереживаюче «ні»: іноді людині не так важлива згода, як те, що її вислухали;
 • відстрочені «ні»: коли ви відчуваєте, що у ситуації, яка склалася, вашу відмову не приймуть, візьміть собі час подумати, зібратися з думками – можливо, це подіє і на вашого співрозмовника і відмова буде прийнята не так болісно;
 • дипломатичне «ні»: є ситуації, у яких ви готові допомогти, але не тим шляхом, який хоче співрозмовник, тоді можна запропонувати якесь інше рішення проблеми;
 • компромісне «ні»: коли ви готові погодитися, але зі зміненими умовами, наприклад, «я можу вам допомогти, але не через дві години, а через чотири».

Трапляються ситуації, коли під час дискусії хтось починає на вас кричати, ображає і порушує вашу гідність. Дуже часто ми або ігноруємо поведінку такого типу, або реагуємо на неї злістю. У людей з розвиненою асертивністю є два типи реакцій на подібні ситуації. По-перше, це прохання закінчити своє висловлювання. Таким способом людина дає зрозуміти, щоб опонент змінив свою поведінку, яка для нього неприємна. І по-друге, застереження і виконання. Коли прохання і пояснення не приймаються в розрахунок другою стороною, слід застерегти опонента, що буде виконана конкретна дія, якщо він не змінить своєї поведінки. Наприклад: «Якщо, не дивлячись на мої прохання, ви і далі будете мене перебивати, я припиню нашу розмову». При подальшому повторенні опонентом своїх агресивних дій, слід виконати те, що було обіцяно.

На противагу складності відмови багато людей відчувають труднощі, коли їм потрібно про щось попросити іншу людину. Це може статися як на робочому місці, так і у неформальній обстановці, до прикладу,в кафе. Вони відчувають, що не мають право просити або бояться наслідків. Як результат, такі люди не просять про послугу навіть коли для цього є можливість, тому що бояться відмови. Але коли ви чітко усвідомлюєте, що людина має право вам відмовити, то зрозумієте, що маєте право просити. Також важливо використовувати особовий займенник «я» – це робить прохання особистим і говорить про те, що ви приймаєте відповідальність за наслідки.

І, безумовно, ефективною буде робота з психологом, який допоможе розібратися, що заважає вам поводити себе асертивно, як це усунути і зробити вас більш упевненою в собі людиною.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей