Що таке когнітивно-поведінкова терапія

photo

Що таке когнітивно-поведінкова терапія

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) –  це тип психотерапевтичного лікування, який допомагає людям навчитися визначати і змінювати деструктивні або хвилюючі стереотипи мислення, які негативно впливають на поведінку та емоції.

Цей тип терапії спрямований на зміну автоматичних негативних думок, які можуть сприяти виникненню і погіршення емоційних труднощів, депресії і занепокоєння. Ці спонтанні негативні думки згубно впливають на настрій. За допомогою КПТ ці думки ідентифікуються, оскаржуються і замінюються більш об’єктивними, реалістичними думками.

КПТ – це щось більше, ніж визначення способу мислення, вона орієнтована на використання широкого спектру стратегій, які допомагають людям подолати ці думки. Такі стратегії можуть включати ведення щоденника, рольові ігри, техніки релаксації і розумові відволікання.

КПТ включає в себе ряд методів та підходів, спрямованих на усунення думок, емоцій і поведінки. Вони можуть варіюватися від структурованої психотерапії до матеріалів для самодопомоги.

Є кілька конкретних типів терапевтичних підходів, які включає КПТ:

 1. Когнітивна терапія зосереджена на виявленні та зміні неточних або перекручених моделей мислення, емоційних реакцій і поведінки.
 2. Діалектична поведінкова терапія звертається до думок і поведінки, включаючи такі стратегії, як емоційне регулювання та уважність.
 3. Мультимодальна терапія передбачає, що психологічні проблеми необхідно лікувати, звертаючись до семи різних, але взаємозалежних модальностей: поведінки, афектів, відчуттів, образів, пізнання, міжособистісних факторів і біологічних міркувань.
 4. Терапія раціональної емоційної поведінки вміщає у себе виявлення ірраціональних переконань, активне оскарження цих переконань і, нарешті, навчання розпізнаванню і зміни цих стереотипів мислення.

Хоча кожен тип когнітивно-поведінкової терапії використовує свій підхід, всі вони спрямовані на усунення основних стереотипів мислення, які сприяють психологічному стресу.

Ефективність лікування

Основна концепція КПТ полягає у тому, що думки і почуття грають фундаментальну роль у поведінці. Наприклад, людина, яка багато часу думає про авіакатастрофи, аварії на злітно-посадкових смугах та інших авіакатастрофах, може в результаті уникати авіаперельотів (а так і до аерофобії недалеко).

Мета когнітивно-поведінкової терапії полягає у тому, аби навчити людей тому, що, хоч вони і не можуть контролювати всі аспекти навколишнього світу, можуть контролювати те, як інтерпретують речі у своєму оточенні.

Когнітивно-поведінкова терапія стає все більш популярною в останні роки завдяки деяким своїм перевагам:

 • усвідомлюючи негативні і часто нереалістичні думки, які погіршувати їх почуття і настрій, люди можуть почати використовувати більш здорові моделі мислення;
 • КПТ може бути ефективним варіантом короткострокового лікування;
 • терапія може допомогти людям з певними типами емоційного розладу, що не потребують медикаментозного лікування;
 • часто КПТ більш доступна, ніж деякі інші види терапії.

Одне з найбільших переваг когнітивно-поведінкової терапії полягає в тому, що вона допомагає клієнтам розвинути навички контролю своїх думок і емоцій, які можуть бути корисні як зараз, так і в майбутньому.

Кому підходить лікування

Когнітивно-поведінкову терапію можна ефективно використовувати в якості короткострокового лікування, спрямованого на те, щоб допомогти людям з дуже конкретною проблемою і навчити їх зосереджуватися на поточних думках і переконаннях.

КПТ використовують для лікування широкого спектру станів, включаючи:

 • Залежності
 • Проблеми з гнівом
 • Тривогу
 • Біполярний розлад
 • Депресія
 • Розлади харчової поведінки
 • Панічні атаки
 • Розлади особистості
 • Фобії
 • Проблеми зі стресом

Когнітивно-поведінкова терапія цілеспрямована, при цьому терапевт грає дуже активну роль. Люди працюють зі своїм терапевтом для досягнення взаємно встановлених цілей. Процес докладно пояснюється, і пацієнтам часто дають домашнє завдання між заняттями.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей