Чи є у мене розлад харчової поведінки?

photo

Харчові розлади бувають найрізноманітнішими, це і анорексія, і булімія, і багато іншого. Такі захворювання є розладами психічного здоров’я, при яких відношення людини до їжі, до свого фізичного образу, тобто до зовнішнього вигляду або інші уявлення про себе роблять негативний вплив на його здоров’я. Людина не може сприймати себе такою яка вона є, і вічно думає про те, як вона виглядає і що думають інші і що від її зовнішнього вигляду залежить її самовідчуття, щастя і ставлення інших до неї. А ще найбільша омана – це «я собі можу подобатися тільки такий / ою».

Найпоширенішими з харчових розладів вважаються невротична анорексія, анорексія по очищенному типу, булімія і компульсивное переїдання. В людині, навіть, поєднуються два або три харчових розлади.

Серед усіх захворювань даного типу є загальні критерії: відраза до самого себе, тривожність і переживання депресії, самоізоляція, а також нав’язлива харчова поведінка, тобто, уникнення чи, навпаки, перевага певних продуктів. При багатьох розладах проявляється також свого роду самопокарання, наприклад, після прийому їжі обов’язкова більш виснажлива пробіжка чи ходіння по сходах.

Чи є у мене розлад харчової поведінки?

У сучасному світі багато стежать за своїм раціоном, дотримуються правильного харчування, займаються спортом і дотримуються різних дієт. І це дуже здорово, але як зрозуміти, коли прагнення до красивого тіла переходить грань?

Найважливіше при схудненні або ж навпаки при наборі ваги – це не мучити себе. Не можна виснажувати себе голодом або вічними тренуваннями в спортзалі. Якщо у вас відбувається саме так, то це вже перший дзвіночок. Дієта і спорт – це не покарання, а спосіб зробити вас ще гарніше і головне здоровіше! Також, якщо всі ваші розмови про дієти і калорії, то це теж поганий знак. Крім їжі в світі існує дуже багато цікавих занять, відбуваються різні неймовірні події, які можна обговорити, або ж просто поговорити про те, що відбувається у вашому житті, крім вічних дієт.

Ще один важливий пункт, це вічні дієти. Якщо ви «перестрибує» з однієї дієти на іншу і не можете зупиниться, це теж не є добре і варто звернути на це увагу.

Але не можна забувати ще й про дзеркало. Якщо ваше відображення в дзеркалі показує вам жахливу картинку і вам не подобається те, що ви там бачите, це може говорити не тільки про занижену самооцінку, а й про розлад харчової поведінки.

Таких деталей дуже багато, але якщо ви почали помічати за собою щось дивне, особливо у відносинах з їжею, то краще прийти на консультацію до психотерапевта, який допоможе розставити всі крапки над і.

Причини розлади харчової поведінки

Причини бувають дуже різні і все їх не перерахувати, але найосновнішими вважаються:

 • Генетика. Ризик захворіти розладом харчової поведінки в десять разів більше у тих, у кого в роду хтось уже страждав подібними розладами. Дослідження показують, що анорексія генетично обумовлена ​​на 58%, а булімія – на 59%.
 • Життєві зміни: приклади в сім’ї, ваше дорослішання, булінг в школі …
 • Соціальні проблеми. Люди, які мають низьку самооцінку і негативний, хворобливий емоційний досвід, часто страждають розладами харчової поведінки.
 • Травматичні події. Люди, у яких виявлено харчове розлад, можливо пережили в своєму житті будь-яке насильство, що могло спровокувати таку захисну реакцію.

Насправді причин може бути дуже багато, і різні ситуації в родині, невдачі і цькування в школі або на роботі сприяють розвитку даної проблеми.

З справжньою причиною харчового розладу може допомогти розібратися тільки компетентний фахівець.

Патогенез розлади харчової поведінки

В основі всіх майже всіх харчових розладів лежить важливість ваги і форми тіла, через що людина намагається скинути вагу і йде на радикальні або ж крайні заходи. Найбільше ними страждають молоді люди і навіть підлітки, так як ЗМІ створюють образ ідеальної фігури, а розлади харчової поведінки якраз і беруть свій початок з бажання досягти ідеалу. Людина безпосередньо залежить від контролю ваги, це стає нав’язливою ідеєю, вона постійно думає про зайві кілограми і свою фігуру, а найменший набір ваги викликає паніку. Але потрібно пам’ятати, що харчовий розлад – це не тільки схуднення, а також може бути і навпаки, коли людина несвідомо об’їдається і не піклується про своє здоров’я і заїдає будь-який стрес.

Розлад харчової поведінки – це серйозне захворювання, яке не можна пускати на самоплив, так як воно може привести до летального результату або ж якщо пізно звернутися за допомогою до фахівця, заподіяна в результаті захворювання шкода здоров’ю може бути довічною.

Люди, які страждають цим захворюванням, як правило приховують свою проблему, хоча для початку лікування потрібно навпаки визнати, що дана проблема існує.

Розлади харчової поведінки, як правило, комплексні, і, незважаючи на численні дослідження, до сих пір невідомо, які саме чинники викликають на розвиток подібних захворювань.

Види розлади харчової поведінки

Розлад харчової поведінки може бути різним і їх видів досить багато, але найпоширеніші це:

 • Анорексія
 • Булімія
 • Орторексія
 • Компульсивное переїдання
 • Спотворений апетит
 • дранкорексія
 • Прегорексія
 • Неспецифічне розлад харчової поведінки

Визначити тип розладу можна тільки завдяки симптомам і ознакам.

Симптоми розлади харчової поведінки

Завжди найважчим в лікуванні будь-якої психологічної хвороби, це розпізнати саму проблему і харчовий розлад не став винятком. Як говорилося вище, люди, які страждають порушеннями харчової поведінки, як правило не розуміють, що проблема, все-таки, існує і не звертаються за допомогою. Але які ознаки можуть допомогти у виявленні захворювання?

 1. Ви не задоволені своєю фігурою. Ви не можете спокійно дивитися на себе в дзеркалі, так як вам не подобається те, що ви там бачите. Ви не можете прийняти себе таким, яким ви є, що може сприяти до одного з видів харчового розладу.
 2. Ви соромитеся їсти при сторонніх або навіть рідних вам людях.
 3. Ваша вага є неадекватною в порівнянні з вашим зростом.
 4. Ви часто відчуваєте слабкість або запаморочення.
 5. Ви викликаєте блювоту або ж приймаєте різні препарати для зниження ваги.
 6. Ви постійно сидите на різних, виснажливих дієтах і боїтеся набрати вагу.
 7. Ви занадто багато займаєтеся спортом.
 8. Вдома дуже швидко закінчується їжа.
 9. Ви пропускаєте прийоми їжі і не відчуваєте голод.

Якщо ви помічаєте за собою навіть одну з ознак, то варто звернутися за допомогою до фахівця, так як на ранній стадії можна розібратися з проблемою набагато швидше і простіше і ви забудете, що така проблема взагалі існувала.

Ускладнення розладів харчової поведінки

Ознаки харчових розладів бувають дуже різними, тому і ускладнення відрізняються в залежності від виду розладу. До найчастіших ускладнень відносяться:

 • акне;
 • аменорея (відсутність місячних протягом декількох менструальних циклів);
 • втрата зубів, карієс;
 • запори, діарея;
 • затримка води в тканинах, набряки;
 • лануго, випадання волосся;
 • пелагра (дефіцит вітаміну B3), цинга (нестача вітаміну С);
 • серцева недостатність;
 • гіпокаліємія, дисбаланс електролітів крові, гіпонатріємія;
 • гостра або хронічна ниркова недостатність;
 • атрофія центральної нервової системи;
 • остеопороз;
 • самогубство, смерть.

Харчовий розлад не може не залишити слід, так як при такому захворюванні сильно страждають органи. Наше харчування безпосередньо пов’язано з нашим фізичним здоров’ям, тому можуть бути навіть такі наслідки, які вже неможливо виправити.

Діагностика розлади харчової поведінки

Діагностика дуже важлива частина лікування будь-якого типу розладів. Захворювання, що розвиваються через порушення харчової поведінки, можуть бути небезпечними для життя і викликати пошкодження внутрішніх органів, тому важливо діагностувати їх на ранніх стадіях. Важливо зрозуміти який саме розлад у пацієнта. З’ясувавши симптоми, фахівець визначить точний діагноз. Але ще важливіше зрозуміти причини через які з’явилася ця проблема. Тому що, не пропрацювавши їх, одужання буде неможливо.

Для людини, яка звернулася за допомогою до психотерапевта потрібно розуміти, що фахівцеві можна і потрібно довіряти, тільки так ви зможете подолати цей важкий шлях до одужання і почати жити без страхів, тривог і докорів сумління.

Лікування розладу харчової поведінки

Після діагностики психотерапевт переходить безпосередньо до лікування. Звичайно, багато що залежить саме від типу харчового розладу, але є метод, який підходить для кожного з них, а саме когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Психотерапія РПП – це не про “відпустити контроль, забити на свій зовнішній вигляд і стати товстим та потворним”, це про твою мету тільки в здоровий спосіб.

 Психотерапевт допомагає виявити причини, установки, підсвідомі автоматизми, помилки мислення і виробити нову тактику поведінки, яка дозволить навчитися усувати турбуючі симптоми в звичайному житті. Ви обернетеся назад в своє минуле, де знайдете відповідь на питання, чому так сталося і також зможете пережити всі образи і весь біль, яка накопичилася за довгий час. Завдяки цьому, ви зможете йти вперед не обертаючись назад, не згадуючи різні негативні ситуації. Вибачивши і відпустивши все погане свого минулого, ви зможете змінити своє мислення, яке допоможе вам радіти життю і не картати себе за найменшу провину.

Ваш психотерапевт допоможе вам у всьому розібратися і буде підтримувати вас на кожному нелегкому етапі вашого одужання. Довірившись йому і виконуючи всі його вказівки, ви якомога швидше позбудетеся від проблеми, знайдете упевненість в собі і отримаєте нові навички, які потім можна і потрібно застосовувати в повсякденному житті.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей