Депресія після народження дитини

photo

Давайте поговоримо про це…

«Ще зовсім так недавно, під час своєї, такої бажаної вагітності, я щаслива відвідувала «Школу для майбутніх мам», разом зі своїм чоловіком проводили «репетицію» сумісних пологів. Зараз же, коли бачу своє відображення у дзеркалі, мене окутує печаль, розчарування і так хочеться закритися від усього, «забитися» в самий тихий та затишний куток, у мене ні на що не хватає сил» – розповідає мені жінка на індивідуальній консультації .

ЗМІ створює яскравий образ ідеальної матері, яка легко справляється з дітьми, веде свій власний успішний бізнес і легко справляється з веденням домашнього господарства, прекрасно готує, любляча дружина і дуже доглянута жінка з ідеальною фігурою. Ймовірно, в такому контексті складно прийняти свою ситуацію, що життя після народження дитини може бути і не таким райдужним. Про себе народжуються думки, як про «якусь не таку», розчарування в собі, відчуття втоми, втрата інтересу до тих видів активностей, які ще не так давно доставляли задоволення, відчуття безвиході, смуток, печаль. Про це не так часто говорять … Давайте поговоримо про це.

За даними ВООЗ, післяпологова депресія зустрічається у 10-20% жінок, що народили. При розгляді факторів ризику для післяпологової депресії, можна відзначити наступне. Ряд авторів у своїх наукових публікаціях¹’² відзначають, що жінки з несподіваною або незапланованою вагітністю відносяться до групи ризику. Автори також зазначають, що відсутність соціальної підтримки, низькі доходи сім’ї під час вагітності та в післяпологовий період, не надана підтримка під час вагітності і післяпологовий період з боку сім’ї, друзів, колег може бути одним з факторів, що сприяють розвитку післяпологової депресії. У післяпологовий період суттєвими факторами ризику, на думку ряду авторів, також можуть бути: стресові життєві ситуації, порушення сну матері і дитини, хвороби дитини, занепокоєння з приводу тілесних змін ⁴, пов’язаних з вагітністю і годуванням груддю ³. Підкреслюється значення тривоги під час вагітності та в післяпологовий період. Також, залишені без уваги депресивні симптоми під час вагітності, генетична схильність ⁵, можуть бути значимими факторами ризику в розвитку післяпологової депресії.

Народження дитини, безсумнівно, дуже важлива подія в житті сім’ї. Проте,зміни у  режимі сну, догляд за дитиною може призвести до відчуття втоми, тривоги, зневіри. Як правило, такі прояви природні і тривають недовго, проте, якщо не проходять такі явища в самопочутті, це може бути ознакою депресії і важливо вчасно звернутися до фахівця.Депресія – це захворювання, яке характеризується постійним станом зневіри і втратою інтересу до видів діяльності, які зазвичай приносять задоволення, а також нездатністю робити повсякденні справи, протягом, щонайменше, двох тижнів. Крім того, у людей, які страждають на депресію, зазвичай присутні кілька з перерахованих нижче симптомів: нестача енергії, зниження апетиту, сонливість або безсоння, тривога, зниження концентрації, нерішучість, занепокоєння, почуття власної нікчемності, провини або відчаю, а також думки про заподіяння собі шкоди або самогубство. До симптомів післяпологової депресії також можна віднести відчуття безсилля, часті сльози без видимої причини, відсутність прив’язаності  до дитини, сумніви у власних силах доглядати за собою і дитиною. Післяпологова депресія піддається лікуванню, існують відповідні фахівці. Допомогти при такому стані може психотерапія або лікарська терапія. Деякі лікарські препарати можуть прийматися в період годування груддю. Без належного лікування післяродова депресія може тривати місяці.

Що ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас може бути депресія:

 1. Поделіться вашими почуттями з близькими і зверніться до них за допомогою. Вони можуть допомогти вам доглядати за дитиною в моменти, коли вам необхідно приділити час собі або відпочити.
 2. Уникайте самоізоляції і проводьте якомога більше часу в колі сім’ї та друзів.
 3. За можливості проводьте максимум часу на свіжому повітрі. Якщо оточення безпечне, прогулянки будуть корисні як для вас, так і для вашої дитини.
 4. Спілкуйтесь з іншими таким ж як ви,молодими мамами: вони зможуть вам щось порадити або поділитися своїм досвідом.
 5. Поспілкуйтеся зі своїм лікарем. Ваш лікуючий лікар може порекомендувати необхідний саме для Вас метод лікування.
 6. Якщо у вас з’являються думки про заподіяння шкоди собі чи дитині, негайно зверніться за допомогою до фахівців.

Протягом свого життєвого шляху, зустрічаючи нові життєві ситуації, ми можемо не завжди швидко знайти правильне для нас рішення і в такі моменти важливо говорити про це, просити підтримку, щоб не залишатися наодинці із собою і своєю життєвою ситуацією. Давайте будемо говорити про це і знаходити рішення, які так важливі саме для вас.

Лікар психіатр/психотерапевт

Шкварок Н.Б 

Література:

 1. Razurel C., Kaiser B. The role of satisfaction with social support on the psychological health of primiparous mothers in the perinatal period.Women & Health 2015;55/2/:167-186
 2. Abdollahi F., Sazlina S.G., Zain A.M. et al. Postpartum depression and psycho-socio-demographic predictors. Asia-Pacific psychiatry Official J. of the Pacific Rim College of Psychiatrists 2014 Dec.;6/4/:425-434
 3. Lawson A., Murphy K.E., Sloan E. et al. The relationship between66 sleep and postpartum mental disorders. A systematic review /Review/J. of Affect. Disord. 2015 May 1;176:65-77
 4. Silviera M.L., Ertel K.A., Dole N., Chasan-Taber L. The role of body image in prenatal and postpartum depression: a critical review of the literature /Review/. Arch of Women`s Mental Health 2015 Jun.;18/3/:409-421
 5. M Serati M Redaelli M Buoli A C Altamura Perinatal Major Depression Biomarkers: A systematic review. J Affect Disord . 2016 Mar 15;193:391-404.
 6. Всесвітня організація охорони здоров’я. www.who.int/depression/ru. Депрессия после рождения ребенка.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей