Депресія у дітей та підлітків

photo

З депресією

Депресією називають розлад психіки, що супроводжується пригніченим настроєм, втратою інтересу до того, що раніше приносило задоволення, почуттям самотності, песимізмом, безпорадністю.

Дитяча депресія важко діагностується, оскільки зміни в настрої дитини можуть бути нормою. До того ж в підлітковому віці, внаслідок гормональних змін, майже завжди присутні емоційні стрибки.

Батькам варто звертати увагу на зміни в поведінці дитини. Наприклад, дитина стає замкнутою, мовчазною, різко знижується успішність у школі, вона скаржиться на болі в животі, втому, відмовляється від того, чому раніше раділа, не може зосередитися на завданні та ін.

Вчасно помітивши проблему у вигляді депресії, можна попередити її розвиток, який приводить до нездатності вчитися, радіти, до суїцидальних думок і дій.

Причини депресії можуть бути самими різними і несподіваними для батьків, особливо в підлітковому віці. Коли з тілом, з емоціями постійно відбувається щось нове і незрозуміле. Загострюється потреба в усвідомленні, і разом з цим навалюються непосильні навантаження в школі, очікування батьків і прагнення не розчарувати їх. Причиною депресії можуть стати проблеми в стосунках, накопичена втома, переїзд та багато іншого.

Симптоми депресії у дітей

Основними ознаками, які повинні змусити вас бити на сполох, є:

 • тривалий сумний настрій;
 • переїдання або апатія до їжі;
 • скарги на болі в животі і нудота, без причин з боку фізичного здоров’я;
 • безсоння або сонливість;
 • занепад сил, інертність;
 • проблеми з концентрацією;
 • зниження самооцінки.

При прояві цих симптомів депресії у дітей допомогти зможе лише фахівець.

Основними факторами, що впливають на виникнення цієї недуги, вважається соціальний і біологічний. Залежно від особливостей сімейного виховання, наявності частих стресів, проблем, захворювань, вживання наркотичних речовин тощо. Соціальних причин безліч, а біологічна – всього одна. Пов’язана вона з дисбалансом нейротрансмітерів, що передають сигнал між нервовими клітинами і мозком. Тому розбиратися в причинах і призначенні лікування повинен фахівець.

Лікування депресії у дітей за допомогою когнітивно-поведінкової терапії (КПТ)

Методика КПТ є ефективним засобом для лікування депресивного стану у дитини. Вона застосовується для різних вікових категорій. Її суть полягає в усуненні депресії у дітей за допомогою переробки інформації і досвіду. Адже виникає депресія в результаті неправильного сприйняття дійсності. Тому важливо навчити маленького пацієнта саморегуляції.

Процес лікування дитячої депресії

Метод КПТ відрізняється своєю ефективністю і результативністю. Він структурований і цілеспрямований. Це підтверджує маса проведених досліджень в даній області. Метод включає в себе використання різних технік, спрямованих на подолання депресії у дитини і навчання необхідним навичкам.

Лікування депресії проходить в кілька етапів:

 • дослідження проблеми;
 • розробка індивідуального плану терапії;
 • при необхідності залучення батьків та інших важливих дорослих в терапію;
 • застосування технік для усунення проблеми;
 • підвищення самооцінки, навчання навичкам самодопомоги, закріплення ефекту.

Досвідчений фахівець здатний допомогти дитині повернути яскраве, веселе дитинство. А його батькам допоможе освоїти необхідні навички виховання і взаємодії в сім’ї, щоб батьківство приносило радість і щастя.

Рекомендації та висновки

Помітивши перші ознаки депресії у дитини, варто звернутися за спеціалізованою допомогою. Чим раніше почати лікування, тим швидше ви повернете спокій і радість в свою сім’ю.

Когнітивно-поведінкова терапія – прекрасний метод, здатний допомогти позбутися від сірості, тривоги й апатії.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей