Депресія

photo

Депресія – розлад, який характеризується депресивної тріадою: зниження настрою, розумова і рухова загальмованість. Це проявляється в наступних симптомах: знижений настрій, втрата задоволення, втрата інтересів, зниження здатності до зосередження, зниження самооцінки, зниження апетиту, ідеї провини, порушення сну, зниження маси тіла, думки про суїцид. Діагностичні критерії.

Мішенями КПТ втручань при депресії є:  депресивні думки, які створюють депресивний настрій.

Депресія

Цикл № 1

Думки при депресії, наприклад: «Життя погане», «Все безнадійно», «Я нікчемний» породжують депресивні дії. Наприклад, пацієнт зловживає спиртним, закривається вдома, відмовляється від спілкування, що в свою чергу веде до ще більшого зниження настрою.

Депресія

Цикл № 2

У депресивного пацієнта все більше накопичуються проблеми і переконаність в тому, що йому з ними не впоратися. Це веде до пасивності і бездіяльності. Від цього зростає песимізм і падає здатність до самоорганізації, що призводить до накопичення нових проблем.

Депресія

Цикл № 3

Збільшується і кількість соціальних проблем. Людина думає: «Таким я нікому не потрібен», «з таким, як я, ніхто не хоче спілкуватися» і щоб привернути увагу до свого поганого стану, говорить, наприклад, дружині: «Я огидний, візьми дитину, і йди від мене», тим самим здійснюючи неадекватну соціальну взаємодію. Але істинний сенс послання, що стоїть за такого роду висловлюваннями: «Мені погано! Допоможи мені!» – не сприймається. Людина зустрічає природне нерозуміння і негативну реакцію у відповідь. В даному випадку дружина може просто злякатися і дистанціюватися. Її поведінка «підтвердить» віру людини в її непотрібності, що в свою чергу посилює розпач, закриття і навіть більше накопичення соціальних проблем, в даному прикладі – в сім’ї.

Депресія

Цикл № 4

Різні симптоми депресії, наприклад, уповільнення мислення, падіння життєвого тонусу, труднощі з концентрацією, неуважність, пацієнт переломлює крізь призму депресивного мислення. Він думає: «Я деградую», «Напевно, це настає слабоумство», що ще більше погіршує настрій. Поганий настрій безпосередньо пов’язаний з симптомами депресії.

Депресія

Цикл № 5

При депресії виникає ще один феномен – депресивні думки крутяться в голові, як заїла платівка, – це називається депресивна румінація.

Депресія

Цикл № 6

Як відбувається лікування?

Типовий план КПТ депресії включає:

  1. Поведінкова активація – за допомогою моніторингу активності, градуйованого призначення завдань і техніки вирішення проблем, різних регламентів дня і т.п.-розриває цикл №3.
  2. Интерперсональние втручання – робота з родичами, роз’яснення їм суті депресії, а також навчання пацієнта інтерперсональним навичкам, що усуває неадекватну соціальну взаємодію – для розриву  циклу № 4, який підтримує депресію.
  3. Когнітивні втручання, спрямовані на розрив циклу №1, через роботу безпосередньо з депресивними думками.
  4. Специфічні техніки, спрямовані на відділення «себе» від депресивної румінаціі – розрив циклу №6.
  5. Методики переривання депресивних дій.
  6. Просвітництво пацієнта щодо суті депресії (псіхоедукація) – розриває цикл №5.

Після редукції депресивної симптоматики – робота на попередження рецидиву.

Дмитро Котко

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей