Що таке післяпологова депресія?

photo

Протягом вагітності жінка постійно чує, що діти – найбільше щастя у житті, а материнство – це благословення. Та ось пологи залишаються позаду, а замість очікуваної радості та ейфорії молода мама відчуває лише спустошення, пригніченість та втому. «Що зі мною не так? Я не справляюся? Невже я погана мати?» – запитує вона себе. Страх не виправдати сподівань, острах засудження та почуття провини змушує її мовчати про свої почуття замість того, щоб попросити про допомогу.

Післяпологова депресія – це розлад, з яким стикається приблизно кожна десята породілля. Він несе небезпеку як для мами, так і для малюка, оскільки перешкоджає нормальному формуванню прив’язаності між ними, що в майбутньому може призвести до появи психологічних проблем вже у дитини.

Причини виникнення

Післяпологова депресія, причини якої носять фізіологічний і психологічний характер, може виникнути як одразу після народження дитини, так і поступово. Вагітність та пологи дають величезне навантаження на жіночий організм. Гормональний дисбаланс, порушення режиму харчування, депривація сну – лише частина цього вибухового «коктейлю». Поява малюка кардинально змінює життя молодої мами, руйнуючи звичний лад та перебудовуючи його наново. Їй доводиться звикати як до побутових змін, так і до нової соціальної ролі – ролі матері, відповідальної за життя, здоров’я та добробут цілком залежної від неї маленької людини.

Симптоми

Про можливий розлад можуть свідчити такі симптоми післяпологової депресії:

  • хронічна втома, апатія;
  • підвищена тривожність або навпаки, байдужість до новонародженого;
  • пригнічений стан, плаксивість;
  • дратівливість, спалахи гніву (зокрема стосовно немовляти);
  • порушення сну (безсоння або надмірна сонливість);
  • втрата апетиту чи схильність до переїдання;
  • різкі зміни настрою;
  • почуття провини;
  • нав’язливі страхи, панічні атаки.

Варто знати, що цей розлад може виникнути в будь-якої жінки, незалежно від її сімейного благополуччя. Але для кожної молодої мами дуже важливі підтримка, увага і турбота з боку близьких.

Лікування

На жаль післяпологова депресія у жінок часто скептично сприймається суспільством. «Ти просто втомилася», «у всіх так буває, потім полегшає», «пам’ятай, що ти тепер мама»… Такі «слова підтримки» не лише не допомагають, а й погіршують

стан матері, вийти з якого самостійно вона не в силах, адже це – хвороба, що потребує лікування, а не просто тимчасові складнощі.

Післяпологова депресія, діагностика якої проводиться своєчасно та професійно, може бути вилікувана за допомогою когнітивно-поведінкової психотерапії без використання антидепресантів. Це може стати справжньою чарівною паличкою для мам, що надають перевагу грудному вигодовуванню, а тому бояться нашкодити малюку.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей