Фобії, що виникають внаслідок стресу

photo

Фобії, що виникають внаслідок стресу

Багато досліджень показали, що стрес є найбільшою загрозою психологічному здоров’ю людини. Кожен по різному говорить про нього. Одні – жаліючись на інциденти з прискіпливим керівництвом або нестерпними сусідами. Інші розуміють під стресом гострі фізіологічні (тілесні) реакції (тиснення у грудях, головний біль, печія тощо). Для когось стрес може стати причиною серйозних захворювань (інфаркт, інсульт чи ін.), або спровокувати появу різних страхів (фобій), які суттєво впливають на якість життя та збільшують кількість стресових подій. В такому випадку життя людини перетворюється на суцільний фільм жахів, адже вона починає боятися практично усього. Що називають фобіями та як з ними справитися? Допоможемо розібратися.

Фобії, що виникають внаслідок стресу.

А ви знали, що навіть у налагодженому повсякденному житті ми піддаємося впливу стресу набагато частіше, ніж нам це здається? Проспали, спізнилися, щось втратили чи загубили, застрягли в автомобільному корку, різко змінили плани, не зателефонували, підвели… Всі ці знайомі кожному побутові дрібниці викликають у нас певну фізіологічну реакцію: збудження, сухість у роті, прискорене серцебиття, тремтіння рук, значне потовиділення. Нам стає важко зосередитися на чомусь, що не стосується пережитої події, думки до якої повертаються знову й знову… Іншими словами, ми переживаємо стрес. Щодня, протягом тижнів, місяців, років ми знаходимося під дією стресових чинників та факторів, які призводять до емоційного перевантаження. Воно, в свою чергу, замикає коло виснаженням нервової системи, що призводить до збою роботи психічних та фізіологічних процесів. Тоді людина починає помічати, що може з чимось не впоратися, а це викликає внутрішній дискомфорт та стійке відчуття страху.

Фобія – це сильний, довготривалий, стійкий страх, значно перебільшений порівняно з реальною небезпекою, що викликають певні об’єкти чи дії. Наприклад, страх висоти мають всі люди, бо то є природнім страхом, що зберігає нам життя. Люди, які мають фобію щодо висоти, навіть при думці чи спогаді про високі об’єкти будуть відчувати значну тривогу та уникати місць, де б вони могли бути на висоті. Найпоширенішими фобіями є страх павуків, собак, змій та інших тварин; страхи крові, води, польотів, метро, ескалаторів, страх подавитися їжею, замкнені приміщення, темрява та багато іншого.

Багато людей усвідомлюють, що їхні страхи не відповідають справжній небезпеці. Вони безліч разів потрапляли в ситуації, де реальної небезпеки не було (наприклад, проїзд в метро), але продовжували відчувати сильний страх. Відчуваючи постійний страх, людина починає інтуїтивно шукати захисту та уникати всього, що може нагадувати про фобію. Людина може втрачати впевненість в своїх силах або поринати в переживання та очікування небезпеки.

Як допомогти собі справитися з фобією?

  1. Усвідомте свої страхи. Зробіть аналіз думок та припущень, які викликають стійке відчуття тривоги. Запитайте себе, чим є для вас цей страх? Зазвичай, тривога схиляє людей до упередженого мислення і ми переоцінюємо ймовірність того, що може статися щось погане, серйозність та важливість подій : якщо я поїду по новому маршруту, то потраплю в аварію; якщо я побачу павука дуже близько, то сильно злякаюсь і втрачу свідомість. Також тривога додає невпевненості в своїх силах (« на висоті я не справлюсь, втрачу контроль і впаду») та посилює недовіру до можливості прийняти допомогу від інших людей («якщо мені стане погано в магазині, мені ніхто не допоможе»).
  2. Помітьте свою захисну поведінку. Важливо чітко розуміти, що ви робите для зберігання власної безпеки. Чи є ця поведінка уникаючою, тобто такою, яка перешкоджає зустрітися з власними страхами? Наприклад: якщо ви боїтеся собак, то навіть собака, що проходить по сусідній вулиці викликатиме сильне відчуття тривоги. Знаючи, де найчастіше гуляють з собаками без повідка, ви навмисне обиратимете шлях, який буде обходити ці місцини, або проїжджатимете їх на автобусі. Такий вибір не дає можливості сформувати новий досвід, де ви можете відчути, що тривога, яка виникає при знаходженні з собаками поруч може спадати, або взагалі зникати. Існують запитання, які допомагають виявити уникаючу поведінку: якби я не мав фобії, щоб такого я зробив, що не роблю зараз? Якби я не мав фобії, щоб я перестав робити, що роблю зараз?
  3. Визначте раціональність своїх страхів. Багато наших страхів є виправданими і раціональними: бути уважними за кермом, дотримуватися правил дорожнього руху та ін.. Це зберігає нам життя. Проаналізуйте, які є докази проти моїх тривожних переконань? Скільки людей втратило свідомість від розглядання павука? Можливо, я переоцінюю можливість та серйозність того, що станеться щось погане? Буде корисно дізнатися більше про предмет переживань, наприклад, почитати статті про можливість таких випадків. Це допоможе виправити хибні переконання та дати опору для подальших дій.
  4. Прислухайтеся до себе. Що відбувається з вашим тілом, коли вам страшно? Добре знати про фізичні симптоми страху: зміна дихання, прискорене серцебиття, тремтіння, запаморочення та ін.. Часто люди бояться цих симптомів, спотворено інтерпретують : мені стало зле, я помираю. Проте ці симптоми є нормальними при тривозі. В такий спосіб наше тіло мобілізується для захисту від небезпеки. Вони можуть здаватися неприємними та страшними, але вони не є небезпечними для життя. Зазвичай, якщо не застосовувати захисної поведінки, симптоми минають. Головне в такі моменти визнати свої зміни в тілі та прийняти їх.
  5. Познайомтеся поближче. Дієвий спосіб подолати свої фобії – це наблизитися до них. Як ви можете перевірити, чи дійсно втратите свідомість при розгляданні павука? Для початку заплануйте прості та помірні варіанти експерименту: розглядання павуків на картинках, іграшкові павуки. Починаючи експеримент, звертайте увагу на рівень вашої тривоги, оцініть її. Наприклад, починаючи дивитися відео про павука рівень тривоги сягнув 80%, увійдіть у ситуацію страху та спостерігайте за цим; через 10 хв рівень тривоги впаде, оцініть його. Далі плануйте похід в зоомагазин чи на виставку павуків і збільшуйте час перебування там. Можливо, що після першого походу в зоомагазин рівень страху може вирости, це нормально. Нехай це не зупиняє вас в подолані своєї фобії, з часом тривога впаде і стан стабілізується.

Пам’ятайте, що ваші фобії мають стати вашими постійними друзями для контакту. Продовжуйте шлях, де страхи не руйнують ваше життя, а додають цікавих експериментів.

Якщо поради та спроби подолати фобію не дають помітних результатів, можливий варіант роботи з психологом чи психотерапевтом.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей