Генералізований тривожний розлад (ГТР)

photo

Основна ознака генералізованого тривожного розладу (ГТР) – це постійне надмірне, часто безпричинне і неконтрольоване хвилювання, що пронизує все життя людини. На тілесному рівні хвилювання супроводжується серцебиттям, непосидючістю, тремтінням рук, м’язовою напругою. Діагностичні критерії.

Ключова подія ГТР – переживання. Людина з генералізованим тривожним розладом (ГТР) переживає за те саме, що й інші люди, тільки переживає надмірно і абсолютно непродуктивно. Це означає, що вона не може розрізняти переживання: продуктивні (пов’язані з проблемами високого ризику, які ведуть до плану дії) і непродуктивні (пов’язані з відсутніми або малоймовірними проблемами).

Людина думає, що якщо вона перестане переживати за все, то буде беззахисною, і це призведе до катастрофи. Тому має позитивні переконання щодо важливості будь-яких переживань. Переживання сприймаються як спосіб діяти, щоб запобігти катастрофі. Людина переживала, нервувала, і проблема вирішилася. Висновок: «Це тому, що я переживав, нервував, контролював». Такий хід думок зміцнює в переконанні щодо корисності переживань.

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Цикл 1

Основні страхи людини з генералізованим тривожним розладом (ГТР) – страхи за майбутнє і невизначеність. А переживання вважаються єдиним способом уникнути катастрофи. Переживання, в чистому вигляді, знаходять форму сценаріїв, які постійно генеруються: «А що, якщо…?», «А раптом …?» Цих варіантів так багато, і всі вони катастрофічні, що наростає тривога, яка, в свою чергу, підсилює страх за майбутнє.

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Цикл 2

При ГТР будь-які проблеми сприймаються виключно негативно, пацієнти переконані, що проблеми ведуть тільки до катастрофічних наслідків. Це породжує величезну кількість непродуктивних переживань за кожну з проблем. Далі два шляхи: через тривогу, яку породжують переживання, людина уникає вирішення проблеми, що призводить до накопичення ще більшої тривоги. Якщо ж проблема вирішується – то шляхом неймовірних стрессовитрат. Це підтверджує початкове сприйняття проблем, як таких, що ведуть до катастрофічних наслідків і є найсильнішим стресом.

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Цикл 3

Людина з генералізованим тривожним розладом (ГТР) не в змозі переносити невизначеність і дуже тривожиться при думці про майбутнє. Для неї важливо знайти заспокоєння і завіряння, що «все буде добре» де тільки можливо, наприклад, у родичів, друзів, лікарів. Отримуючи завіряння, вона заспокоюється, тривога падає, але тільки на час, оскільки опора на завіряння не дає можливості виробити толерантність до невизначеності. Формується своєрідна залежність від завірянь і заспокоєння.

 

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

Цикл 4

КПТ при роботі з генералізованим тривожним розладом полягає в наступному:

  • Навчитися розпізнавати непродуктивні переживання.
  • Виробити адекватну орієнтацію щодо сприйняття проблем.
  • Подолання уникнення.
  • Робота з непереносимістю невизначеності.
  • Робота для попередження рецидиву.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей