Нутріатівна реабілітація пацієнтів з розладом харчової поведінки (нервової анорексії (НА))

photo

Процес реабілітації розладів харчової поведінки

Лікувальне харчування пацієнтів, які страждають на нервову анорексію, становить важливу частину їх лікування. В процесі реабілітації важливо – тісна співпраця між фахівцями, що відповідають за психологічну терапію, і тими, хто несе відповідальність за медичну допомогу і харчування, а також родичами і близькими.

На сьогоднішній день, існує не велика кількість наукових робіт, присвячених відновного харчування при НА. Завдання даної статті резюмувати основні базиси для якісного вирішення даного питання, а також вберегти від помилок самолікування. Хотілося б розглянути такі аспекти, як харчова поведінка, відновлення ваги, роль фізичних вправ і обміну речовин в стійкості до збільшення ваги, швидкість приросту, фізіологічні показники, вживання поживних речовин.

Клінічно у пацієнтів з НА, в першу чергу, спостерігаються прояви білкової недостатності. Тому основною метою є корекція складу тканин, але вона можлива тільки при наявності правильного клітинного функціонування. Цього можна досягти шляхом корекції біохімічних порушень. Першим кроком для грамотного складання лікувального харчування є збір анамнезу (лабораторні аналізи, тривалість зміни харчової поведінки, антропометричні показники, застосування лікарських засобів для зниження ваги, харчовий раціон, супутня патологія і т.д.)

Основні етапи харчування при реабілітації:

  • Відновлення ваги
  • Нормалізація і підтримання ваги
  • Нормалізація сприйняття почуття голоду і ситості

Для успішного досягнення результатів важливо, щоб план був чітким з урахуванням особливостей метаболічних темпів набору ваги. У цьому зможе допомогти фахівець дієтолог-нутриціології.

Харчове і вагове відновлення – основний компонент програм лікування порушень харчової поведінки. При хронічному голодуванні і порушенні балансу харчування – енергетичні потреби занижені. Основною причиною такої реакції організму є зменшення маси клітин, а також формування захисної метаболічної реакції на голодування. Важка недостатність харчування вимагає обережного усунення гіпотермії, гіпоглікемії і порушення електролітного обміну, а також стабілізації серцево судинної діяльності. Таким чином, при правильно складеному раціоні, можливо домогтися збільшення ваги при відносно низькому споживанні енергії спочатку і поступовому його збільшенні, що дає пацієнтові час для фізіологічної та психологічної адаптації до змінилося споживання.

(Важливу роль в даному випадку відіграє грамотно складений план приросту з урахуванням генетичних особливостей окремого пацієнта).

Індивідуальний підхід, складений фахівцем може бути кращим варіантом для пацієнтів, які не проходять лікування в спеціалізованому відділенні розладів харчової поведінки

На ранніх етапах відновного харчування можливі проявляються симптоми їжею. Особливому ризику піддаються пацієнти з дуже низькою вагою. Низький вміст гемоглобіну може вказувати на дефіцит заліза. У свою чергу гемоглобін може підвищитися внаслідок дегідратації, а анемія на початку лікування може бути результатом затримки рідини і гідремії. Отже, аналізувати отримані результати необхідно з особливою уважністю і обережністю.

У цей період важливо контролювати показники балансу рідини, біохімічних відхилень і загального стану пацієнта.

Важливим завданням цього і наступних періодів можна вважати відновлення і корекція нестачі вітамінів і мікронутрієнтів (особливо вітаміни В, цинк, магній, кальцій). У деяких випадках доцільним є прийом поживних сумішей.

На перших етапах рекомендований режим харчування, що складається з 6 прийомів їжі, невеликими порціями. Співвідношення білків \ жирів \ вуглеводів приблизно 25 \ 30 \ 45%

На наступних етапах можливий перехід на 4-5 разове харчування з індивідуальної модифікацією з урахуванням індивідуальних показників і поступовим збільшенням білкових продуктів.

Протягом всього періоду реабілітації дієта повинна містити достатню кількість продуктів – джерел повноцінного білка, корисних жирів, складних вуглеводів, клітковини і додаткових джерел вітамінів. Контроль за харчуванням пацієнта повинен здійснювати дієтолог.

Ще раз відзначимо, що спостереження за хворими НА рекомендовано проводити не менше 12 місяців. Комплексний і системний підхід є найбільш важливим для отримання стійких позитивних результатів.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей