ОКР – не вирок

photo

Вступ

Ті, хто стикався з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР), знають, який це важкий стан. ОКР часто сприймається людьми, які від нього страждають, як сильний душевний біль, який важко перенести. І цей біль досить сильно впливає на якість життя.

І проблема в тому, що багато людей, маючи типові симптоми ОКР, не знають про те, що це за проблема, і живуть з нею багато років, перш ніж звернуться до грамотного фахівця. При тому, що в Україні вже існують психотерапевти, що працюють в когнітивно-поведінковому підході, з доведеною ефективністю у вирішенні подібних проблем. Тобто ОКР – не щось жахливе і несумісне з нормальним повноцінним життям, а проблема, яку цілком  можливо вирішити. Питання в тому, щоб цю проблему визначити і звернутися туди, де допоможуть.

Що робити тим, хто зважився розібратися з ОКР

Отже з чим доведеться зіткнутися людям, які вирішили впоратися з ОКР. Для початку слід знайти фахівця, який в розбирається в цьому. Потім з цим фахівцем розібрати механізми виникнення ОКР, що його запускає. Потім усвідомити, яке ЗНАЧЕННЯ надає людина нав’язливим думкам/уявленням/відчуттям/імпульсам і визначити когнітивні помилки (тобто, знайти ту ідею, твердження, віру, на яких, насправді ґрунтується ОКР, і, яка, як показує практика, є помилковою). Потім, вже за допомогою спеціальних технік, подолати поведінкові патерни і напрацювати нові, конструктивні реакції на нав’язливі думки/відчуття та ін. Реагуючи по-новому, в інший спосіб, людина, що страждає від ОКР, отримує інший, корисний для неї досвід, який і є лікувальним. Згодом, якщо практикувати нові знання і навички, формуються нові нейронні зв’язки. І в подальшому, якщо ці навички використовувати, ці нові нейронні зв’язки з малознайомих «стежок» перетворюються в звичні «дороги». Нові реакції людини на  подразники, які її лякають, запускають механізм адаптації і звикання до цих подразників. Страх поступово відходить. Людина починає жити повноцінним життям.

Ресурси і фактори виникнення ОКР, і як від них позбавитися

Є ще багато нюансів в терапії ОКР, від яких залежить ефективність самої терапії і, відповідно, результат. Такі як робота з самооцінкою, внутрішнім критиком, ресурсами та ін. У цій статті хотілося б зупинитися ще і на ресурсах.

ОКР дуже «любить» вільний час, самотність, аналіз і самокопання. І не любить зайнятість, будь-яку активність, як фізичну, так і соціальну, гарний настрій, гумор. Так що, шановні читачі, якщо ви схильні до ОКР або у вас вже є ОКР, не сидіть і не чекайте поки він піде, а вже зараз, терміново, через «не можу» і «не хочу», наповнюйте своє життя тим, що ви любите, робіть те, що ви би робили без ОКР. Починайте робити все те, що ви робили б, якщо б його у вас не було. І симптоми, навіть на цьому етапі, відступлять в сторону.

І повірте, ОКР – не вирок, а можливість стати ще мудрішим, ще сильнішим, відкриваючи в собі все нові і нові грані.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей