Помилка – катастрофа чи необхідний життєвий досвід?

photo

Звідки з’являється страх зробити помилку

Як часто ви замислюєтеся, що страх припуститися помилки заважає вам жити вільно? Боязнь помилитися –  це звичайна справа! Але деякі люди підсвідомо тривожаться, чекаючи, що вони можуть зрештою зробити щось неправильно.

Оскільки помилки – це природна частина життя, важливо розібратися, звідки у нас з’являється страх все-таки їх здійснити.

 1. Виховання. З дитинства, незалежно від того, хвалили нас за те, що ми робимо правильно, найчастіше нас лаяли або карали за помилки, будь то дурні виправлення у зошитах або забута у друга книга. Таким чином, наш мозок «запрограмували» на те, що робити помилки жахливо.
 2. Страх бути відкинутими. Багато з нас бояться бути відкинутими або висміяними. Для нас настільки важливо, аби нас прийняли наші близькі, що ми завжди хочемо здаватися їм правильними і досконалими. Ми вважаємо, що якщо ми зробимо помилку, це заплямує нашу репутацію. Отже, навіть у гіршому випадку, коли ми таки  робимо помилку, то завжди готові звинуватити в цьому будь-що чи будь-кого іншого.
 3. Страх невідомості. Часто ми не знаємо, що станеться, якщо ми зробимо помилку. Ми уявляємо, що наслідки нас занадто шокують, і ми настільки приголомшені уявним сценарієм, що боїмося зробити помилку.
 4. Суперечки про правоту. Люди навколо нас і суспільство в цілому часто переоцінюють правоту. Необхідність правильно ходити, правильно сидіти, правильно говорити, робити все правильно, тиснуть звідусіль. Як вербально, так і невербально люди не дуже приємно реагують на тих, хто може спіткнутися, незграбно впустити речі або забути сплатити рахунок. Тому ми не хочемо відчути на собі таку реакцію і вважаємо за краще взагалі не робити помилок.
 5. Розчарування в собі. Часто ми встановлюємо для себе нереальні стандарти. Здійснюючи помилки, ми виглядаємо слабкими у власних очах. Щоб відповідати створеним нами очікуванням, ми боїмося вагатися.

Як це працює в психіці?

Нашим життям керують схеми поведінки. Але іноді, через якісь травми або особливості виховання, ці схеми працюють не зовсім правильно.

Наприклад, коли потрібно прийняти рішення, людина боїться зробити помилку, тому що в її уявленні помилка буде означати те, що вона погана. А погану людину не будуть любити і обов’язково кинуть на самоті, у якій вона не виживе. Таким чином, підсвідомо людина прирівнює помилку до смерті. Відповідно, страх її зробити загострюється в рази.

Відстежити все це непросто, та й, подібних до цієї, схем багато. Для цього й існують психологи, які допомагають виявити і зробити свідомим весь цей процес і допомогти навчитися з цим справлятися.

Чому помилки – це нормально

Життя є і завжди було методом проб і помилок. Людська і вся загалом еволюція була суцільним набором фальстартів і ламаних ліній. Наше завдання полягає в тому, щоб навчитися приймати цей безлад, адже робити помилки це нормально з багатьох причин:

 1. Помилки спонукають нас вчитися. Завдяки ним ми опиняємося більш відкритими для зворотного зв’язку. Не дарма ж є приказка: «Немає невдач, тільки досвід». Помилки збивають нас з нашої жорсткої наміченої осі, показуючи, що спосіб, яким ми щось робили, був не найкращим, і явно не єдиним. Ми потрапляємо в ситуацію, де ми більш сприйнятливі до нових впливів і поглядів.
 2. Помилки викликають здорове співчуття до себе. На жаль, занадто багато людей забувають про цю істину. На відміну від стереотипної моделі безперервних ударів від «суворого тренера», прояв співчуття до себе є ключовим мотиватором для подальшого просування до наших цілей. Дослідження підтверджують, що співчутливе прийняття власних помилок підсилює наш ентузіазм і рішучість рухатися вперед.
 3. Помилки звільняють нас від страхів і допомагають більш позитивно ризикувати. Вражаюче, як страх може позначитися на нашому здоров’ї. Коли ми боїмося певного результату (наприклад, травми, недостатньої підготовки до чогось, виконання чого-небудь погано і т. д.), ми приділяємо цьому увагу і енергію. Наш розум часом може навіть прийняти це як нав’язливу ідею. Але зіткнувшись з тим, чого ми найбільше боялися, настає певне полегшення. Є певна безстрашність, яка приходить з «невдачею». Це один із способів, за допомогою якого, наприклад, спортсмени підвищують стійкість і відточують дисципліну. Бо чим ми безстрашніші, тим менше ми стримуємося, і це відкриває нові, більші можливості.
 4. Помилки перезавантажують нашу мотивацію. Це може здатися нелогічним. Те, що збиває нас з пантелику і допоможе нам? Так, тому що без помилок ми входимо в рутину і можемо забути про власні цілі. Тоді помилка стає певним струсом, який змушує ще раз подумати про те, що ми робимо і навіщо.
 5. Помилки нагадують нам, що життя –  це захоплюючий процес. Вони змушують нас згадувати, про те, що дорога до нашої мети ніколи не буде рівною трасою, це завжди квест з перешкодами, з яких і складається життя.

Що робити з помилками?

По-перше, вчитися на них! У помилках чудово те, що їх здійснюють всі. Від вашого тренера до британської королеви – ніхто не застрахований. Важливо винести урок і спробувати в наступний раз домогтися більшого успіху.

Іноді помилку не можна швидко виправити, і це теж нормально. Найважливішим в цих випадках є прийняття того, що сталося, і рух вперед.

Дуже важливо визнавати свої помилки. Є кілька корисних порад, які допоможуть впоратися:

 • Ви не ваша помилка. Коли ви робите помилку, пам’ятайте, що вона не визначає вас як особистість. Намагайтеся не робити поспішних висновків про вашу цінності або важливість. Ніхто не ідеальний, і це нормально.
 • Ваша помилка – це ваша помилка. Визнайте її і проведіть риску під нею. Хоча може виникнути спокуса знайти винних і перекласти відповідальність на всіх, крім себе, не варто так робити. Адже усвідомлення того, що ви винні – це перший крок до руху вперед. Чим раніше ви визнаєте, що помилилися, тим швидше зможете повернутися на правильний шлях.
 • Знайдіть рішення. У більшості проблем є рішення, і якщо ви помилилися, сядьте і подумайте, що ви могли б зробити, щоб поліпшити ситуацію. Ви можете виявити, що можете дещо згладити, і ситуація вже не така погана, як вам здавалося.
 • Обговоріть проблему. Коли ви робите справді велику помилку, не думайте, що ви повинні справлятися з нею в наодинці. Поговоріть про це з своїми друзями або родиною. Вони можуть просто сказати щось, що проливає світло на ситуацію, і змушує вас відчувати себе трохи краще. Якщо ж це не допомогло, спробуйте звернутися до фахівця і розібратися з усім із його допомогою.

Як позбутися страху допустити помилку?

Ніхто не ідеальний, давайте подивимося правді в очі: ви будете робити помилки.

Страх помилки справді може вас паралізувати. Страх невдачі може перешкодити вам розвивати і підтримувати важливі відносини. Це може обмежити вашу роботу і кар’єру, а також викликати стрес і занепокоєння, що призведе до фізичних проблем. Отже, як подолати страх припуститися помилки? Деякі психологічні практики та поради допоможуть вам впоратися зі страхом невдачі.

 1. Усвідомте, що ви будете робити помилки. Ми, люди, недосконалі у багатьох відношеннях. І, оскільки ми недосконалі, ми робимо помилки. Однак, не намагаючись досягти того, в чому ми не впевнені, ми перестаємо розвиватися. Нам потрібно робити помилки, щоб рости. Деякі з найбільш чудових винаходів спочатку були помилками, тому ви ніколи не можете бути впевнені, наскільки позитивний результат принесе ваша помилка. Подумайте про помилку, яку ви зробили рік тому, п’ять або десять років тому. Хіба тепер це не здається неважливим? Ваше життя не закінчилося, навпаки, з’явився шанс рости. Будьте вдячні за ці помилки, вони роблять вас кращими.
 2. Зрозумійте, що насправді, всім все одно. Основна причина, чому люди так бояться помилятися – це боязнь того, що про них подумають інші. Насправді –   добре це чи погано –  світ не зосереджений навколо вас. Ваші помилки – це ваші власні помилки. Чи вірите ви чи ні, але світ не чекає, коли ви зробите помилку, аби посміятися над вами. У більшості випадків ніхто не помічає вашу помилку або не турбується про невдачі, крім вас самих, тому просто заспокойтеся і продовжуйте поводити себе так, ніби нічого не сталося. Яка різниця, якщо ви програєте? Люди весь час зазнають поразок.
 3. Невдача може привести до успіху. Ви знали, що Томас Едісон 1000 разів зазнавав невдачі, перш ніж винайшов лампочку? У школі його вчителі говорили, що він занадто дурний, аби чогось навчитися. Його звільнили з перших двох робіт. Що, якби Едісон піддався страху зробити ще одну помилку? Завжди пам’ятайте, що навіть після тисячі помилок, на 1001 раз вас може чекати успіх.
 4. Помилка ніколи не призведе до катастрофи, якої ви боїтеся. Одне із завдань людського розуму – захистити нас. Коли ви думаєте про невдачу, ви неминуче драматизуєте і перебільшуєте результати можливої ​​поразки. Це просто інстинкт виживання, висхідний до часів печерної людини. Тоді невдача означала бути з’їденим хижаком, отруєним або померлим від голоду.

Результати невдач майже ніколи не бувають такими катастрофічними, як ми очікуємо. Розуміння того, що помилка ніколи не призведе до катастрофічних результатів, яких ви боїтеся, допомагає подолати страх припуститися помилки.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей