Прості або ізольовані фобії

photo

Страхи є у кожного з нас. Свідомість на інстинктивному рівні намагається захистити нас від речей або ситуацій, які можуть бути небезпечними для життя і здоров’я. Подібного роду установки практично не несуть шкоди в повсякденному житті і ніяк не впливають на її якість.

Але часто, на жаль, відбувається так, що певний страх стає тим фактором, завдяки якому життя стає нестерпним. Постійний стрес в очікуванні зустрічі зі своїм страхом дестабілізує і обмежує нормальний перебіг життя. Одним з спектрів роботи когнітивно-поведінкової терапії є лікування простих або ізольованих фобій, до яких відносяться і страхи. Основні з них:

  • ситуаційні – сходи, ліфти, літаки, тунелі, висота,
  • боязнь крові та ін’єкцій,
  • боязнь живих істот – павуків, змій, комах та ін.

Людина думає: «Я впаду» або «вкусить змія», «впаде літак», «застрягне ліфт, я задихнуся», тобто має місце негативна оцінка наслідків потрапляння в фобічну ситуацію. При цьому з’являється тривога, і людина робить дії  уникання: не піде в ліс, або піде одягнена в прогумований костюм. Влітку не поїде у відпустку за кордон, щоб не робити переліт. Кожен раз, уникаючи об’єкта, якого боїться, людина одночасно позбавляється можливості дізнатися, наскільки він небезпечний насправді.

Прості або ізольовані фобії

Цикл 1

Чому так відбувається? Тому що тривога, яка виникає, здається людині нестерпною: «Варто тільки зайти в ліфт, і відразу починає трясти». Саме тому людина уникає фобічних ситуацій і не має можливості розвинути толерантність до страху, побачити, що тривога переносима і, врешті-решт, сходить нанівець.

Прості або ізольовані фобії

Цикл 2

Що ж відбувається, коли пацієнт не має можливості уникнути фобічної ситуації? Він намагається максимально захистити себе. Наприклад: при страху заразитися СНІДом, прокладає у взуття металеві устілки: «Не дай бог, наступлю випадково на голку, кинуту наркоманами». Однак, при цьому, знову не має можливості перевірити реальну небезпеку свого страху.

Прості або ізольовані фобії

Цикл 3

Під час вимушеного занурення в «небезпечну» ситуацію, людина постійно сканує простір. Так, при страху заразитися СНІДом, пацієнт, намагаючись бути у безпеці, прагне відстежити в навколишньому просторі будь-які можливості зараження, і кожного разу він знаходить їх все більше: «Тут, напевно, сиділи наркомани і могли накидати використаних шприців!», «Ручку цих дверей мало чіпав хто лише міг, може це був хворий на СНІД!». «У мене з’явилася сьогодні виразка в роті, адже вчора я пив не з чистої склянки, може, поки я відволікся, хтось із неї пив? – цього ж не можна виключити на 100%!» Тривога тільки посилюється, тому що постійно з’являються все нові і нові страшні думки або ситуативні події, яким надаються відповідні значення.

Прості або ізольовані фобії

Цикл 4

Основний принцип КПТ простих фобій – це робота з дезадаптивними думками, катастрофічними прогнозами, і, як наступний етап, проведення поведінкових експериментів – покрокової експозиції в ситуацію. Далі – робота щодо попередження рецидиву. Виявлення і зміна глибинних переконань, правил.

Дмитро Котко

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей