Соціальна фобія

photo

Соціальна фобія може проявлятися в таких поширених поведінкових реакціях, як страх публічних виступів, користування громадським туалетом, спілкування з незнайомими людьми, утруднення спілкування в групі, невміння говорити «ні», та ін. При формуванні і підтримці цього розладу основну роль грають негативні переконання щодо оцінки себе, інших, власних соціальних навичок. Негативно оцінюючи свої здібності або/та зовнішні дані, людина насамперед намагається уникати ситуацій, пов’язаних із залученням уваги до себе. Цим вона позбавляє себе можливості щось змінити. Уникаючи таких ситуацій, змінити щось на краще неможливо.

Соціальна фобія

Цикл 1

Якщо людина знає, що не може уникнути соціального контакту з публікою, з перехожими або товаришами по службі, то настає стан тривожного очікування. Це супроводжується поганими передчуттями і тривожною румінацією. Людина в уяві створює найгірший сценарій, думає про свій провал.

Під час ситуації, фокус уваги замість контакту з аудиторією практично повністю переміщений на себе – відбувається моніторинг симптомів своєї тривоги. Пацієнт зменшує контакт з аудиторією, його хвилює тільки те, як його оцінюють інші.

Після ситуації включається самооцінювання, осмислення реакції інших і «наслідків» своєї поведінки. Всю інформацію людина оцінює через призму своїх негативних переконань про себе і оцінює себе очима інших людей.

З наведених прикладів випливає, що головним в терапії є:

  • робота з переконаннями типу «про мене думають погано».
  • поступова експозиція (занурення) в ситуації, яких пацієнт боїться,
  • робота з низькою самооцінкою,
  • дезадаптивними глибинними переконаннями про себе і про людей.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей