Хочу схуднути. Чи потрібен мені психолог?

photo

Чи чули ви фразу «схуднення починається з голови»? Що ж це означає і чи правда це так спробуємо розібратися.

Що таке психологія схуднення?

Багато людей не знають про те, що питання схуднення пов’язане не стільки з правилами прийому їжі, хоча і це дуже важливо, скільки з психологічним станом людини і її світоглядом, тому вона і не може схуднути, навіть коли дуже сильно хоче цього. Ті ж дієти, хоч і бувають досить ефективними, проте не всім і не завжди допомагають. Багато людей, посидівши на жорсткій дієті деякий час, зриваються і знову дуже швидко набирають вагу. І такі зриви підривають їх впевненість в собі. Тому якщо не змінити внутрішній стан людини і її світогляд –  неможливо допомогти їй позбавитися від зайвої ваги.

Психологія схуднення – напрямок психології, пов’язаний з харчовою поведінкою, який розглядає відновлення здорового способу життя. Психологія для схуднення доводить свою ефективність, виходячи з того, що причини зайвої ваги лежать в компенсації якихось внутрішніх конфліктів.

Психологія схуднення допомагає розібратися чому відбуваються зриви і чому надмірні зусилля не приносять результатів. Це дуже важливо для самооцінки, так як часто у разі невдач люди починають звинувачувати себе і розчаровуватися. Харчова поведінка відображає не тільки взаємодію людини з їжею, а і її взаємодію з собою, розкриває справжні мотиви, тому тут добре простежуються моменти міжособистісних відносин, дитячо-батьківських травм, знаходяться пояснення, чому жодна дієта не діє, а якщо і діє, то через час вага повертається.

Як знайти мотивацію для схуднення

Насамперед, потрібно поставити важливе питання: так навіщо ж, власне, худнути? Саме боротьба із зайвою вагою сама по собі є помилкою тих, хто намагається схуднути і у кого це не виходить.

Чим різкіше й інтенсивніше ви приступаєте до фізичних навантажень, тим більше вони викликають неприйняття і відторгнення рано чи пізно. Чим дієта більш сувора і голодна, тим більші вона викличе проблеми з вагою. Таке втікання від проблеми зайвих кілограмів – мотивація втечі. Тривалі заняття спортом, жорсткі дієти викликають все більшу і більшу байдужість, при цьому мотивація падає. Більш того, така мотивація може привести до постійного стресу, часом до зайвої худорби, коли схуднення стає манією, нав’язливою ідеєю. На жаль, прийняття себе не відбувається, тому що людина живе або в минулому, або в майбутньому.

Замість «боротьби із зайвими кілограмами», яка переростає в боротьбу з власним тілом, набагато ефективніше прагнення до здорового та красивого тіла. Мотивуючи себе на схуднення, визначте ту форму, яку ви бажаєте створити. Такою формою може бути якийсь певний рельєф тіла, талія, вигини. Задайте собі питання, якою ви хочете бути? Дуже важливо на цьому етапі побачити, уявити і навіть відчути себе такою вже сьогодні, зараз.

Не менш важливий момент в схудненні – його мета. Навряд чи цифри на вагах і правда є кінцевою метою. У кожного свої цілі. Якою б не була саме ваша мета, схуднення і стрункість відображаються позитивним чином на всіх сторонах життя: стає більш насиченим особисте життя, поліпшується здоров’я, підвищується працездатність. Сформулюйте свою ціль, поставте її на чільне місце там, де ви будете щодня її бачити.

Як налаштувати мозок на схуднення

У більшості випадків люди навіть не усвідомлюють того, що потреба у зайвій вазі захована десь в їх переконаннях, наприклад, бажанні відгородитися від світу. Підвищена емоційна чутливість провокує нарощування «фізичної броні», щоб відчувати себе більш захищено. Існує думка, що до надмірної ваги також схильні невпевнені в собі люди: збільшуючи тіло, вони якби збільшують свій простір. Крім того, солодощі відмінно знімають напругу при розумових навантаженнях (тільки ефект від такої «терапії» дуже короткий, а з наслідками доводиться боротися).

Психологія схуднення категорично критикує звинувачувальні думки, покарання себе за зриви або невиконання. Чим більше є неприйняття себе, покарань і докорів, тим важче вирішити проблему. Коли є тіло, ставлення до якого негативне, то всередині не виникає імпульсу щось робити.

Психологія схуднення, яка не дасть вам зірватися рекомендує шукати в собі щось позитивне, ті риси, що подобаються і надихають. Перші дні такі речі доведеться знаходити через силу, тому ставте щоденне завдання пошуку хорошого, хоча б чогось одного, в собі. Підживлюйте в собі енергію і позитив: любіть себе, хваліть себе, жартуйте над своїми невдачами, більше смійтеся, помічайте навіть найдрібніші досягнення, записуйте те, чого досягли. Пам’ятайте: ви собі кращий друг, але вимогливий тренер.

Поради психологів

Одними з «гальм» схуднення можуть бути наші власні захисні механізми. На жаль, для їх подолання доведеться постаратися, оскільки наша психіка не готова швидко від них відмовитися. Для того щоб їх прибрати, на їх місце потрібно поставити щось інше. Наприклад, якщо повнота – це наслідок того, що в дитинстві людину лаяли за те, що вона квола і слабка, слід замінити набір маси накачуванням м’язів.

Деякі люди переїдають через стрес, таким чином вони заспокоюють себе, поглинаючи смачну їжу, яка в своєю чергою сприяє викиду ендорфінів (речовин, які відповідають за наш настрій, позитивне мислення і життєвий тонус) в мозок. Таким чином, настрій людини поліпшується, і вона заспокоюється. Але заспокоювати себе за допомогою їжі –  це не найкраща ідея. Адже є й інші способи викликати викид ендорфінів в тілі, наприклад: спорт, творча діяльність, успіх в якій-небудь значущій для вас справі, нові враження, любов і багато іншого. Все це – відмінні види задоволень, а разом з тим і прекрасний спосіб впоратися зі стресом. Тобто, вирішуйте питання не зі схудненням, а зі стресом, а точніше з тим, що його викликає, тоді і схуднути ви зможете, переставши багато їсти, заїдаючи переживання. У деяких випадках краще звернутися до психолога, щоб швидше розпізнати і пропрацювати свою тривогу і стрес.

Деякі люди вживають багато їжі через страх, який дає команду їх підсвідомості, а та в свою чергу тілу, що треба запасатися калоріями на майбутнє. При цьому сам страх ніякого відношення до їжі може і не мати, але нашою підсвідомістю, або можливо в чималою мірою нашими інстинктами, він розпізнається як страх перед голодом. Іншими словами, страх змушує наш організм вжити заходів, щоб убезпечити себе від можливого негативного майбутнього, в якому цілком можливий голод.

Колись така поведінка дійсно мало сенс, але сьогодні, мабуть, загроза голоду не так велика, як раніше, тому боятися цього не потрібно, а значить і на їжу налягати, з розрахунком на майбутнє, не треба. Але біда в тому, що наша підсвідомість зберігає у собі відповідну для таких випадків модель поведінки, тому вона нерідко дає про себе знати, навіть тоді, коли ми її не потребуємо. Люди не усвідомлюють свого страху, не розуміють його, не бачать того, як він ними керує, тому і не можуть з ним впоратися. Тому важливо знайти і усвідомити свої страхи, або самим, або, знову-таки, за допомогою фахівця, щоб дати зрозуміти своєму тілу і своїй підсвідомості впевненість, що ніякий голод вам не загрожує, тому необхідності в запасі калорій немає. Це допоможе почати їсти рівно стільки їжі, скільки вам потрібно, тобто, допоможе позбутися переїдання.

Одна з найбільш важливих порад психологів – перегляньте своє ставлення до їжі. Все-таки ми їмо, щоб жити, а не живемо, аби їсти. Тобто їжа – лише паливо для нашого тіла. Відповідно, паливо потрібно тільки при відчутті голоду, а не при психологічних потребах. Також важливо стежити за якістю палива. Ви ж не заллєте в улюблену машину поганий бензин, від якого вона може зламатися? Так і з тілом – йому потрібна здорова їжа, з усіма вітамінами для хорошої роботи.

Ще один важливий і для тіла, і для психіки пункт – правильний режим дня. Нормалізація сну є важливою умовою – при недосипові рівень стресу підвищується, організм втрачає ресурси і починає більше накопичувати корисних речовин, відкладаючи їх у жир. Якщо спати занадто довго, то активність зменшується, і всі зайві калорії не спалюються, а йдуть на боки. Починає збиватися обмін речовин, який слід відновлювати при проблемах з вагою. Крім сну цьому допоможе регуляція водного режиму, завдяки якому відновлюється нормальна циркуляція всіх речовин.

Також важливо розуміти, що недостатньо просто сісти на дієту – потрібно змінювати стиль життя, збільшувати активність. Когнітивно-поведінкова психотерапія допоможе це зробити, фокусуючись на обставинах ваших вчинків. По-перше, замінити цілі на життєві цінності, наприклад, турботу про себе, активність, прагнення відчувати себе краще. Ще хорошим способом підтримки мотивації є ведення щоденника для відстеження успіхів і можливих причин невдачі. Адже іноді людям властиво лаяти і звинувачувати себе, навіть не замислюючись про те, що у невдач є об’єктивні причини, які можна виправити. Нарешті, не варто забувати, що великий успіх – це сукупність маленьких успіхів. Не потрібно ставити відразу важкодоступні цілі – так можна легко втратити віру в себе. Кожен невеликий виконаний пункт з вашого списку – величезний плюс до мотивації.

І пам’ятайте: головне – творити нове тіло з радістю, за правилами. Від якості підготовки залежить кінцевий результат: швидке і легке схуднення.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей