Алкоголізм?! Страждають всі…!!!!

photo

Да кто ты такой, что бы не пить

М.Жванецкий

В нашому суспільстві відношення до проблем є досить цікавим та неоднозначним. Ми часто любимо створювати проблеми, перебільшувати їх, обговорювати з іншими (навіть не вирішуючи). Всеохоплююча тривога в нашому суспільстві може виникати на рівному місті та переростати в якість гіпертрофовані форми. Тут можна згадати паніку з «пташиним/свинячим грипом», курсом валюти і …. список можна продовжити. І лише про одну проблему ми ніколи не перебільшуємо і навіть намагаємося применшити. Цю проблеми ми приховуємо до останнього від родичів та друзів. І назва її алкоголізм.

На цю тему незручно говорити, вона часто викликає у нас почуття сорому, провини, безвиході. І тут є лише два варіанти: мовчати далі або спробувати підійти ближче до проблеми, побачити усю її повноту та не приховувати перед самим собою (це стосується як людей, що зловживають алкоголем, так і їх близьких).

Моя стаття буде для тих, у кого в житті слово алкоголізм було або є зараз. Вживає алкоголь одна людина, але учасниками цієї драми є всі – дружина, діти (дорослі діти алкоголіків), родичі, колектив, і навіть незнайомі люди, які можуть стати жертвами п’яної людини. Але головне – це сама людина, яка вживає. Інколи в суспільстві існує думка, що страждають усі, окрім самого алкоголіка. Але насправді скільки болі, сорому, почуття провини можна побачити за зловживанням у ході роботи, що і описати важко.

Алкоголь нищить організм людини. Страждають різні органи, і це зрозуміло. Але головне, що він нищить нашу особистість. Алкогольні деменції, когнітивні порушення йдуть поряд з розвитком алкоголізму. Також порушується саме ядро особистості, його морально-етичні цінності. Залежність від алкоголю витісняє все, що колись було важливим в житті людини.

Алкоголізм і причини його виникнення  у людини

Декілька слів по причини проблеми. Сьогодні науково доведено, що схильність до зловживання може передаватися спадково. Звичайно, важливо знати історію вживання алкоголю в сім’ї загалом. Проте, чи легше від цього учасникам процесу? Мабуть, що ні. А от про традиції хотілося б поговорити окремо. Вживання алкоголю на свята (родинні, державні, навіть релігійні) та навіть просто вихідні дні сьогодні підтримується в суспільстві і вважається нормою. Інколи складається враження, що якщо ти не вживаєш, то з тобою щось не так. Більшість людей навіть уявити не може свято без алкоголю. Та що там дорослі, дитяче шампанське, як на мене, займає перше місце у «хіт параді» залучення до традиції вживання. Тобто, дитині чітко дають зрозуміти, що поки що ти не можеш пити справжній алкоголь, а от імітувати його вживання «будь-ласка». І тут якраз і хочеться згадати про наші гени, які можуть нам передатися, але ніколи не проявитися, а можуть розквітнути якнайшвидше.

Може виникнути питання, якщо вживають всі, то кому і коли потрібно звертатися до спеціалістів. Відповідь є: тоді, коли алкоголь починає впливати на якість життя (робота, родина, стосунки, зміна інтересів, складнощі у професійній діяльності). Це є очевидним, але проблема в тому, що алкогольна залежність впливає на мозок так, що людина може не помічати перших проявів залежності і часто не визнає проблеми. В цій ситуації головне зрозуміти, що ми маємо справу з хворобою, яка потребує комплексного підходу.

Прийняття алкогольної залежності

Перш за все потрібно з’ясувати наскільки алкоголь вже увійшов не лише в життя, а і в обмінні процеси організму людини, як впливає на мозок. Це допоможе зрозуміти, якою повинна бути першочергова допомога – психотерапевта, лікаря нарколога чи психіатра. Часто робота декількох спеціалістів може йти паралельно.

Наступним кроком є усвідомлення своєї залежності та визнання, що саме Вам вже потрібна допомога. Варто сказати, що цей крок може бути найважчим. В таких ситуаціях людина може переживати наскільки складні емоції, що навіть не наважується звернутися за допомогою, а всі прохання рідних може просто ігнорувати.

Чому так відбувається? Алкоголь супроводжує людину часто протягом довгого періоду, зазвичай ще з часів юності. З ним спочатку пов’язано багато приємних спогадів, свята, дні народження, інші події. Також алкоголь робить нас «іншими». Ми можемо відчувати як розслабляємося, кудись зникають обмеження, комплекси, ми розкуті, радісні, щасливі. Звичайно, так не триватиме завжди і алкоголь поступово почине нас руйнувати. Але людина вже цього не помічає. Тому в ході роботи виникає досить складне завдання – спробувати показати людині життя без алкоголю. А коли алкоголь асоціюється зі сказаним вище, це стає не просто, але можливо.

Не менш важливим є робота з рідними. Зазвичай це дружина (чоловік) та діти. З одного боку всі мріють, щоб їхній партнер позбувся алкогольної залежності. Але з іншого боку – це ніби зустрітися з людиною заново. І тут потрібно пропрацювати деякі моменти зі спеціалістом.

Якою б вдалою не була терапія, ми завжди будемо говорити про рецидиви. Вони трапляються і їх потрібно приймати в правильний спосіб, знати що робити в таких ситуаціях. Головне тут не знецінити вже напрацьовані результати та не робити поспішних висновків про себе чи про свого партнера.

Оточення також буде відігравати не останню роль в роботі з проблемою. Взаємодіяти по новому буде ще одним кроком у роботі.

Часто на алкоголіка навіть близькі люди просто «махають рукою», вважаючи що виправити нічого неможливо. І тут потрібно зрозуміти, що ми бачимо лише хворобу. Тільки проявляється вона не нежиттю чи температурою, а пропивання грошей, агресією в сім’ї, пасивністю та байдужістю до родини. Але давайте згадаємо, що за цією хворобою стоїть людина, хвора людина, яка потребує допомоги.

Лікування алкоголізму: міф чи реальність?

Чи можна допомогти усім? Звичайно ні. Чи потрібно пробувати долати проблему – однозначно, так. Навіть зі зривами, рецидивами, відмовами і слабкою мотивацією, це потрібно робити, яким би не був кінцевий результат.

Сьогодні пропонується багато програм виходу з алкогольної залежності. В цьому списку є і метод КПТ, який є рекомендованим як раннє втручання або йти паралельно з додатковими груповими програмами та консультаціями лікарів. Алкогольна залежність має досить високий рівень коморбідності, тобто поряд з проблемами вживання алкоголю розвиваються депресії, тривожні та інші розлади. Також при виході з таких станів для людини важливо знову повернутися в суспільство, а це питання комунікації, самосприйняття, цілей та планів на нове житті. Саме тут КПТ є високо рекомендованою, адже залучає усі системи, що можуть сприяти одужання – це робота з поведінкою, думками та емоціями.

Алкогольна залежність торкається наших глибинних проблем та переконань, що можуть йти з дитинства, травматичного досвіду, отриманого протягом життя, внутрішніх комплексів чи блоків. Така робота є більш тривалою, складнішою, але необхідною для повного одужання.

Дорога до зцілення від алкогольної залежності може тривати все життя (зі спеціалістами та самостійно). Але вона дає нам надію, дає штурвал, щоб управляти своїм життям, адже будь-яка залежність – це тягар, який тягне лише на дно. А життя дається нам лише раз, воно може бути прекрасним завдяки нам і за нього варто боротися.

Тільки саме важливе та цікаве
Підписатися на розсилку останніх статей