Тривога

Ми живемо в епоху тривожності. Тривога зустрічається в два рази частіше, ніж депресія, якій приділяється набагато більше уваги. Якщо ви страждаєте тривожним розладом, це напевно значно впливає на ваше життя: не дозволяє ефективно працювати, спілкуватися, подорожувати, підтримувати стабільні відносини. Тривожність в буквальному сенсі підміняє життєвий план людини своїм, зосереджуючи її думки не на тому, заради чого варто жити, а виключно на тривогах. Тривожна людина проводить багато часу у своїй голові, в своєму внутрішньому світі, борючись з хвилюванням замість того, щоб реалізовувати свої цінності і прагнення і жити тим життям, про яку вона завжди мріяла.

Тривога – це дуже підступний стан, який, відбираючи контроль над вашим життям, змушує вас вірити в правильність і корисність свого типу мислення. Так, людям з тривожним розладом часто властиві такі переконання:

Мої тривожні переживання можуть запобігти негативні події

«Звичайно, моя тривога має сенс: адже я постійно напоготові і контролюю ситуацію! Зараз я добре себе почуваю і можу ретельно підготуватись до того моменту, коли мені стане погано. Я подумаю про все заздалегідь: які ліки взяти з собою, яким маршрутом я поїду, де виходи з будівлі… І тоді, якщо мені стане погано, я, принаймні, не буду перебувати в метро в цей час».

Насправді тривога не готує людину до майбутнього, вона краде у нього справжнє. Бажання запобігти негативним подіям в майбутньому призводить до настання негативної події в сьогоденні – до тривоги. І чим більше небезпек приходить в голову при спробі проаналізувати майбутню ситуацію, тим вище рівень тривоги і, відповідно, тим складніше діяти.

Пережіванія мотивують

«Той факт, що я тривожуся, змушує мене ворушитися, не сидіти на місці. Так я, принаймні, намагаюся чогось досягти – інакше я просто лінувався б».

Іноді малий рівень тривоги дійсно сприяє підвищенню мотивації, але тільки невеликий. Але коли тривога підвищується до такої міри, що вона починає заважати досягненню цілей, про корисність говорити не доводиться. В такому випадку виникає питання: яким саме чином тривога може сприяти підвищенню продуктивності, якщо вона провокує погіршення пам’яті, уваги, забирає сили?

Тривога показує, що мені не все одно, що я – добра людина

«Як це так – не тривожитися за свою дитину?! Що ж це за мати! Хороша мати піклується і відчуває відповідальність за своїх дітей. Природно, я завжди переживаю за своїх дітей: що з ними, де вони, з ким. І завжди буду переживати».

Це дуже поширене переконання. Воно говорить про те, що найчастіше людина не усвідомлює відмінності між думками і діями. Турбота і відповідальність проявляється в діях. І хоча в нашій культурі прийнято приписувати тривозі позитивні характеристики, вважаючи, що занепокоєння свідчить про турботу та небайдужість, коли ми говоримо про когось, як про відповідальну людину, ми не маємо на увазі, що він постійно метушиться і тривожиться – ми маємо на увазі, що він діє і на нього можна покластися.

Тривога допомагає у вирішенні проблем

«Звичайно, думка про пошук роботи повинна турбувати – в такому активному стані я знайду набагато більше варіантів. Я зможу прокрутити в голові більше сценаріїв того, що може статися. У спокійному стані я буду пасивним і зроблю набагато менше в напрямку пошуку роботи».

Чи завжди тривога є обов’язковою умовою для того, щоб вдалося щось зробити? Хіба суєта і хвилювання можуть допомогти у вирішенні проблем? Як звужений фокус уваги, викликаний підвищеним рівнем тривоги, може допомогти при аналізі складної ситуації? Проблеми вирішуються діями, саме вони призводять до успіху, а не повторювання в думках можливих жахливих сценаріїв.

Тривога готує до зіткнення з проблемою і робить це зіткнення менш болючим

«Якщо я багато-багато разів представлю собі, що поганого може статися, то коли це дійсно станеться, я буду до цього вже готова і це не викличе у мене сильних переживань, і я легше переживу цю ситуацію».

Людині здається, що якщо багато разів уявити собі негативний результат ситуації, то, таким чином, можна до нього підготуватися і не переживати, коли це станеться. Але в дійсності виходить дещо схоже на подвійне переживання за подію: переживання до і переживання після. «Профілактика підготовки» в таких випадках не працює і по факту, коли щось трапляється, починаються нові переживання. А з огляду на той факт, що все те погане, що викликало занепокоєння, трапляється далеко не завжди, і тому всі хвилювання виявляються марною тратою часу і сил.

Якщо вам властиві такі переконання, пам’ятайте, що вони тільки закріплюють вашу тривогу, а отже, їх необхідно переглянути, поставити під сумнів і не потрапляти в ці пастки знову.

    Записатися на
    консультацію