Що таке аерофобія?

Аерофобія, також відома як авіафобія, – це страх літати на вертольотах, літаках та інших літальних апаратах. У деяких людей аерофобія може йти поряд з іншими страхами або фобіями, такими як клаустрофобія (страх замкнутого простору) або акрофобія (боязнь висоти) і т. д. За статистикою близько 25% авіапасажирів страждають цією фобією.

Сьогодні польоти є необхідністю для багатьох людей, особливо в силу їх професії. У міру того як сучасний світ стає ближчим завдяки технологіям і комунікації, польоти стали неминучі. Багато людей відчувають легке занепокоєння перед польотом. Однак у разі аерофобії тривога приймає більш серйозний оборот. Такі люди починають уникати сімейного відпочинку або відкладають ділові зустрічі, у тому числі перельоти. Це часто може мати руйнівні наслідки для кар’єри і приватного життя.

Симптоми і причини

Конкретної причини аерофобії немає, оскільки страх зазвичай виникає через поєднання факторів. Боязнь висоти може передаватися у спадок, або страх польоту може бути змодельований дітям їхніми батьками. Свою роль також може зіграти підвищена увага ЗМІ, які розповідають про авіакатастрофи або інші події.

Найчастіше люди бояться літати, тому що відчувають, що не можуть контролювати ситуацію і свою безпеку. Чим довше людина уникає польотів, тим сильніший цей страх. Іноді робота зі специфічними фобіями (клаустрофобія, акрофобія) може допомогти вирішити аерофобію.

Фізичні симптоми аерофобії:

  • прискорений пульс;
  • холодні руки;
  • тремтіння;
  • нудота;
  • задишка;
  • відчуття задухи.

Ці ознаки можуть з’явитися, коли людина думає про політ, збирається сісти в літак або під час польоту.

Як подолати страх літати

Будьте чесні – перший крок в лікуванні аерофобії –  це визнати наявність страху. Оскільки багато людей часто літають, вони соромляться говорити про свою аерофобію. Пам’ятайте, що фобії зачіпають багатьох людей, тому ви не самотні. Ви можете бути здивовані, скільки ваших друзів і колег можуть боротися з одними і тими ж страхами, і ви можете знайти людей, які подолали цю фобію і можуть стати для вас прикладом і підтримкою.

Вивчіть факти, щоб уникнути ірраціональних думок. Наприклад, якщо ви боїтеся турбулентності, вивчення суті і безпеки турбулентності може допомогти вам почуватися спокійніше. Подивіться онлайн-відео про те, наскільки безпечним може бути політ, або прочитайте статтю чи книгу, яка пояснює політ з наукової точки зору. Вивчення правил безпеки також можуть познайомити вас з фактами, які кидають виклик ірраціональним страхам.

Якщо у вашому житті виникають незручності або погіршення через те, що ви не «вмієте літати», то важливо ставити перед собою цілі. Подумайте про місце або людину, яку ви хочете відвідати, і встановіть у календарі дату, коли ви хочете їх відвідати. Потім, якщо ви вирішите працювати з психологом, який допоможе вам подолати або впоратися зі страхом, у вас буде встановлена ​​дата. Крім того, почитайте книги про подорожі або статті про місця, які ви хотіли б відвідати, щоб з польотом у вас асоціювалися позитивні емоції. Складіть список місць, які ви хочете відвідати, або людей, яких ви хотіли б побачити, коли зможете літати.

Звертайтеся по допомогу – немає причин, за якими вам слід самостійно боротися з аерофобією. Багато психологів успішно допомогли людям навчитися справлятися зі своїм занепокоєнням і навчитися подорожувати, і існують програми, спеціально орієнтовані на страх перед польотом.

Коли варто звернутися до психолога

Аерофобія зазвичай лікується за допомогою терапії, ліків або їх комбінації. Ліки від тривожності можуть допомогти впоратися з симптомами до і під час польоту. Експозиційна терапія зазвичай використовується для лікування аерофобії, дозволяючи людині поступово адаптуватися до ідей і відчуттів від польоту.

Когнітивно-поведінкова терапія також може допомогти людині перевірити реальність ірраціональних стереотипів мислення, які у неї є про польоти.

Аерофобія піддається лікуванню, тому не соромтеся звертатися до фахівця, який може допомогти. Багато професіоналів спеціалізуються на конкретних фобіях або інших проблемах, пов’язаних з тривогою, і, оскільки аерофобія настільки поширена, багато терапевтів, ймовірно, вже працювали з людьми над цією проблемою раніше.

    Записатися на
    консультацію