Мало хто любить павуків. Коли люди бачать одного з них, вони реагують по-різному: від спроби вбити павука до втечі від нього. Хоча арахнофобія або страх павуків – одна з найбільш поширених специфічних фобій, не всі, хто не любить павуків, відчувають фобію. Людина з арахнофобією піде на все, щоб уникнути контакту з павуком. Вона може відмовлятися брати участь в заняттях, які пов’язані з підвищеним ризиком контакту з павуками, наприклад, спускатися в підвал, де вона одного разу побачив павутину. Людина, що страждає арахнофобією, відчуває постійний і надмірний страх, який заважає їй функціонувати. Арахнофобію вважають однією з найпоширеніших фобій. Страх павутини також підпадає під визначення арахнофобії. Ви можете боятися як павуків, так і павутини, або ж просто павуків окремо. У деяких людей вид павутини може викликати сильне занепокоєння з приводу павука, що слідує за нею.

Причини арахнофобії

Експерти досі не впевнені, що викликає арахнофобію. Однак є кілька теорій. Одну з найпоширеніших теорій було висунуто психологами-еволюціоністами. Цей погляд передбачає, що арахнофобія була засобом виживання для наших предків. Оскільки більшість павуків отруйні (хоча більшість з них не становлять загрози для людей), страх павуків міг підвищити ймовірність виживання і розмноження людей.

Інші психологи стверджують, що багато тварин, від тигрів до крокодилів, з більшою ймовірністю представляли загрозу для древніх людей. Однак фобії цих тварин не так поширені. Отже, ці психологи вважають, що арахнофобія, швидше за все, заснована на культурних уявленнях про природу павуків.

Також якщо у вас був травматичний досвід, пов’язаний з павуками, наприклад укус, є ймовірність, що у вас буде більше шансів розвинути арахнофобію.

Симптоми арахнофобії

Якщо у вас арахнофобія, ви, ймовірно, зробите все можливе, щоб не вступити в контакт з павуком. Якщо ви виявите павука в своєму будинку, ви можете відреагувати одним з двох способів: або закричати і втекти, або завмерти на місці. Можливо, ви не зможете вбити або спіймати павука самостійно, покладаючись на друга або члена сім’ї, який врятує вас з цієї ситуації. Якщо ви один, ви швидше за все ви вийдете з дому, а не будете намагатися якось прибрати павука.

Зрештою, ви можете обмежити свою діяльність, щоб уникнути павуків.

Симптоми арахнофобії можуть з’явитися ще у дитячому або підлітковому віці. Також вона може проявлятися і у дорослих. Типові симптоми:

 • запаморочення;
 • тремтіння і пітливість;
 • почуття втрати контролю;
 • прискорене серцебиття;
 • приливи жару або тремтіння;
 • біль у грудях;
 • відчуття задухи;
 • нудота або інші шлунково-кишкові розлади.

Методи боротьби і лікування фобії

Як і всі специфічні фобії, арахнофобія найчастіше лікується за допомогою терапії, особливо когнітивно-поведінковими методами. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) спрямована на припинення негативних автоматичних думок, пов’язаних з об’єктом або ситуацією, яких бояться, замінивши їх більш раціональними думками.

Використовувані методи можуть включати:

 1. Когнітивний рефреймінг: це метод, який допомагає вам змінити те, як ви дивитеся на що-небудь, аби ви більше не сприймали це як небезпеку або подразник для стресу. Це, зрештою, змінить вашу фізичну реакцію, яку запускає тригер, наприклад, павук.
 2. Систематична десенсибілізація: це метод навчання технікам релаксації, а потім протидія своїм страхам від найменшого страху до найсильнішого.

Деякі новіші дослідження показали, що терапія віртуальної реальності, у якій людина з фобією піддається віртуальному зображенню павуків, може працювати так само, як і більш стара техніка поступового впливу на клієнта живими павуками. У деяких випадках для лікування арахнофобії також можуть використовуватися антидепресанти або заспокійливі препарати.

Лікування у психолога

Арахнофобія зазвичай не вимагає офіційного діагнозу від лікаря. Це пов’язано з тим, що фобії найчастіше діагностуються самостійно.

Однак ви можете подумати про те, щоб звернутися до психолога, який допоможе вам подолати фобію павуків, якщо ви виявите, що це значно впливає на ваше життя. Ви можете запитати себе, чи впливає арахнофобія на вас у такий спосіб:

 • ускладнює вихід на вулицю;
 • заважає роботі;
 • впливає на ваше соціальне життя;
 • заважає вам проводити час зі своїми близькими;
 • не дає вам заснути ночами;
 • регулярно поглинає ваші думки.

Якщо ви відповіли «так» на будь-яке з перерахованих вище питань, вам варто замислитись про відвідування психотерапевта, який допоможе вам впоратися з арахнофобією. Бесіда один на один, когнітивно-поведінкова терапія і групова терапія – все це можливі варіанти консультування при фобіях.

Психотерапевт допоможе вам впоратися зі страхом, щоб у майбутньому у вас не виникало жаху при зустрічі з павуками. Як і у випадку з іншими фобіями, повне уникнення не рекомендується, тому що це тільки посилить ваші страхи.

Чим раніше ви звернетеся за терапією, тим більше шансів, що ваша фобія вилікується. Зволікання з професійною допомогою може значно ускладнити терапію.

Арахнофобія – лише одна з багатьох фобій, які можуть виникнути протягом життя людини. Як і інші види фобій, значний страх перед павуками зазвичай виникає через минулий поганий досвід.

Гарна новина полягає в тому, що ви можете знайти способи впоратися з арахнофобією, щоб вона більше не заважала вашому життю. Терапія – найбільш ефективний підхід до боротьби з фобією павуків.

Також важливо відзначити, що подолання фобії вимагає часу, тому не варто очікувати, що ви «вилікуєтесь» від арахнофобії відразу. У процесі лікування також можуть бути усунені інші фобії і джерела тривоги.

  Записатися на
  консультацію