Рак і канцерофобія

Канцерофобія – це ірраціональний страх перед раком. Людина, що страждає на це захворювання, може очікувати, що зазнає дуже сильного занепокоєння від однієї думки про рак, не кажучи вже про те, щоб захворіти їм. Фактично, її тривога може бути настільки сильною, що в результаті вона може навіть пережити повномасштабну панічну атаку. Хоча такий приплив тривоги не завжди трапляється з усіма, хто страждає канцерофобією, тим не менш, він все ж доволі вірогідний.

Люди, які страждають канцерофобією, можуть уникати причини свого страху. Вони можуть довести це до крайнощів, переконавшись, що у жодному разі не заразяться раком. Наприклад, людина з цією фобією може ізолювати себе від зовнішнього світу через свій страх зазнати впливу речей, які можуть викликати рак. Таке надмірне занепокоєння і ірраціональне мислення і є однією з основних причин їх душевних страждань.

Людина з цим розладом може активно уникати свого страху, намагаючись знизити свої шанси пережити будь-яке занепокоєння. Це може також погіршити симптоми канцерофобії у довгостроковій перспективі, тому  що люди будуть виправдовувати свій страх, активно уникаючи роботи над ним.

Причини недуги

Певних однозначних причин канцерофобії немає. Проте, генетика і навколишнє середовище можуть зіграти дуже важливу роль у розвитку цього страху. Наприклад, якщо у когось у сім’ї є психічні захворювання, особливо тривожні розлади або певні фобії, то у них може бути більш високий шанс розвитку канцерофобії. Це може бути пов’язано з їх генетичною схильністю до розвитку психічних захворювань загалом.

Якби у когось була така генетика, то для розвитку повномасштабної канцерофобії могла б знадобитися тільки якась травмуюча подія. По-суті, будь-якого роду емоційно важка подія, яке включала б у себе різні страхи, так чи інакше пов’язані з канцерофобією, може бути причиною для розвитку фобії, якщо у людини є належна схильність.

Хоча складно назвати точні причини канцерофобії, більшість фахівців-психологів сходяться на думці, що і генетика, і фактори навколишнього середовища грають дуже важливу роль у розвитку будь-якого психічного розладу. Більш пильний погляд на ці два різних параметра може пролити світло на те, чи є у вас ризик розвитку канцерофобії.

Як захиститися від раку?

Точно так же, як немає остаточних причин канцерофобії, не існує лікування, спеціально розробленого для цього стану. Проте, як і раніше існує безліч різних форм лікування, які можуть значно поліпшити багато симптомів канцерофобії. Деякі з цих методів лікування включають експозиційну терапію, когнітивно-поведінкову терапію (КПТ) і деякі психіатричні препарати, серед іншого.

Експозиційна терапія – одна із найпоширеніших форм лікування людей, що страждають фобіями. Експозиційна терапія працює, коли терапевт поступово піддає пацієнта страху протягом певного періоду часу. Що стосується канцерофобії, терапевт може «піддати» пацієнта страху, навчаючи його темі раку. Теоретично, чим більше хтось стикається з чимось, чого він боїться, тим менше це буде його турбувати згодом.

КПТ – ще одна дуже поширена форма лікування, яка часто використовується для допомоги людям, що страждають на генералізований тривожний розлад (ГТР) і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР). КПТ працює, коли терапевт допомагає пацієнтові розкрити, чому він думає, відчуває і поводить себе так, як він це робить, щодо певного страху або занепокоєння, які у нього є.

Якщо ви вважаєте, що у вас може бути канцерофобія, вам слід якомога швидше поговорити з психологом, щоб ви могли правильно діагностувати і лікувати фобію.

Лікування канцерофобії

КПТ може бути надзвичайно корисною для людей з канцерофобією, враховуючи автоматичність їх симптомів. Наприклад, коли хтось з канцерофобією піддається страху, у нього майже завжди буде миттєва підсвідома реакція на свій страх. Така відсутність самоаналізу, ймовірно, багато в чому пояснює, чому людина з цим захворюванням буде страждати від своєї фобії. Когнітивно-поведінкова терапія може допомогти вам зробити крок назад і проаналізувати свої страхи більш глибоко, ніж зазвичай.

Крім того, що людина з канцерофобією у когнітивно-поведінковій терапії, може не тільки навчитися бути більш розбірливою щодо розуміння своїх конкретних страхів, а також може очікувати вивчення різних інших навичок, спрямованих на полегшення занепокоєння, викликаного її станом.

Допомога психолога в Києві або онлайн

Часто фобії заважають нам повноцінно жити, віднімаючи ресурси і направляючи їх на тривогу і нав’язливі думки. Вам зовсім не обов’язково це терпіти – достатньо пропрацювати свої страхи з психологом. Фахівці Київського центру когнітивно-поведінкової терапії допоможуть вам упоратися зі своєю фобією як на «живих» сеансах, так і під час онлайн-терапії.

    Записатися на
    консультацію