Можливо, у вас траплялися ситуації, коли ви опинялися в маленькому замкненому просторі і при цьому ви відчували дискомфорт і навіть можливо паніку. До цього все було добре, але варто вам зайти, наприклад, в маленький ліфт і вас огортає страх, і ви не розумієте, що з вами відбувається, саме це називається клаустрофобія.

Клаустрофобія - що це?

Клаустрофобія – це страх, боязнь тісних і замкнутих просторів, таких як маленька кімнатка, ліфт або ж різні види транспорту.

Даний вид фобії є одним з найпоширеніших серед різних страхів, нарівні з акрофобією – боязнь висоти. Як правило, перші такі напади проявляються у віці 25-30 років. У 50 років і далі симптомів стає значно менше, і вони майже не турбують людину.

Не дивлячись на всі статистики, у дітей також може бути клаустрофобія, і найголовнішою відмінністю від дорослої клаустрофобії є те, що проходить вона набагато важче і дуже негативно позначається на емоційному тлі дитини.

Причини клаустрофобії

Нічого не може відбувається просто так, тому і в даній фобії є свої причини появи, а саме:

 • Еволюційна теорія. Страх перед закритими просторами залишився ще з давніх часів, а саме від наших предків. Іншими словами, це своєрідний інстинкт, а саме інстинкт самозбереження.
 • Психологічна травма, і швидше за все вона була прожита ще в ранньому дитинстві. Як правило до цього відносять проблеми під час народження, а саме коли дитина не може нормально пройти по родових шляхах. Але ще це може статися якщо малюка одного залишали в тісному приміщенні.
 • Порушення діяльності головного мозку. При наявності будь-яких, навіть найменших змін в мигдалеподібному тілі, може спричинити за собою порушення нормального і адекватного сприйняття різних тісних і замкнутих просторів.
 • Виховання. Виховання буває абсолютно різним, і саме воно дуже впливає на наші реакції в майбутньому, а саме в дорослому житті. Якщо батьки дуже сильно, навіть занадто оберігають свою дитину, то це може привести до різних патологій в подальшому.
 • Характер людини. Характер у кожної людини унікальний і якщо вам підходять такі характеристики як: нерішучість, несамостійність, недовірливість і надмірна вразливість, то вас може турбувати така фобія.

Симптоми клаустрофобії

Для клаустрофобії характерні такі ознаки:

 • відчуття пульсації крові в судинах;
 • відчуття оніміння кінцівок;
 • задишка;
 • напади кашлю і першіння в горлі;
 • блювота і нудота;
 • дуже посилене серцебиття;
 • жар;
 • втрата свідомості.

Проявлятися такі симптоми можуть тільки при стресових ситуаціях, а саме тоді, коли опиняєшся в дуже тісному або замкнутому просторі.

Першим, що відчуває людина в такій ситуації, це страх, а саме:

 • задухи
 • неминучої небезпеки
 • нового нападу
 • смерті

Такі напади можуть переростати в панічні атаки.

Що робити і як вилікувати, як побороти?

Якщо ви відчуваєте напад на даний момент, то потрібно зробити все, щоб запобігти панічну атаку. Як це зробити?

 1. Спробуйте придумати будь-яку тему розмови, тільки не про страхи. Головне відволіктися від страху і не думати про це. Обговорення нового фільму, улюбленої книги або перемоги улюбленої спортивної команди можуть допомогти вам знизити рівень тривоги.
 2. Обійміть близьку людину. Якщо ви знаходитесь в такій ситуації з рідною, близькою людиною, тактильний контакт такий як обійми можуть допомогти трохи заспокоїться.
 3. Посмішка теж хороші ліки. Коли людина посміхається, в мозок надходять певні сигнали, а саме про невідповідність страху і нашої реакції на нього. Головним результатом є те, що паніка стає слабкішим.
 4. Концентрація на чомусь одному. Знайдіть певну деталь інтер’єру і сконцентруйтеся на ній. Малюнок, плакат або ж проста пляма – це абсолютно не має значення.
 5. Зверніть увагу на своє дихання. Спокійні і повільні вдихи і видихи допоможуть розслабитися і страх поступово піде.
 6. Якщо є можливість – співайте. Спів відмінно відволікає від стресових ситуацій і панічних нападів. Воно знижує тривожність і активує центр язика, що перетягує збудження з мигдалини на інші ділянки мозку.

Саме лікування відбувається виключно за допомогою кваліфікованого фахівця, а саме психотерапевта, який працює в одному із доказових  методів психотерапії.

Чим може допомогти психолог?

Психотерапевт – це та людина, яка допоможе не просто вирішити проблему, а й розібратися в її причинах. Ви не просто позбудетеся від нападів, а забудете про них назавжди.

Одним з найкращих методів в роботі з фобіями – це КПТ. Когнітивно-поведінкова терапія займається вашими думками і переконаннями, які можуть бути причиною ваших проблем. При цьому методі ви працюєте разом з вашим психотерапевтом, який допомагає вам виявити і поставити під сумніви будь-які негативні моделі мислення.

Разом з психотерапевтом ви подивитеся на своє минуле, щоб подумати і зрозуміти, як саме минулий досвід впливає на ваші думки, переконання і на те, як ви бачите світ зараз, а також ви зосередитеся на тому, що відбувається у вашому житті на даний момент.

  Записатися на
  консультацію