Всі ми чогось боїмося. Когось лякає темрява, когось павуки, а у когось страх викликають зайві кілограми. Існує ще один страх, а саме відкритих просторів. Відчуття тривоги і дискомфорту при відкритих дверях, великих площах і великий натовп людей викликає страх і паніку, і людина не розуміє, що з нею і що з цим робити. Чи є у цього назва?

Агорафобія - що це?

Агорафобія – це страх, тривога або ж занепокоєння з приводу знаходження в місцях або ж ситуаціях, де немає можливості легко їх покинути, або де в разі виникнення сильної тривоги допомога може бути важко доступна або ж недоступна зовсім. Якщо говорити іншими словами – це страх відкритих просторів, боязнь і уникнення місць скупчення людей, через що з’являється бажання не виходити з дому.

Для агорафобії характерним є те, що людина, як правило, заздалегідь переживає і відчуває тривогу і паніку, які заважають йому вести нормальний спосіб життя.

Якими можуть бути її причини?

Просто так з’явиться та чи інша фобія не може. У всього є свої причини, і агорафобія не стала винятком.

Як правило причиною будь-якої фобії є велике пережите потрясіння, а саме досить стресова ситуація.

Які ситуації можуть впливати саме на страх відкритих просторів:

 1. Пережита публічна образа або навіть приниження.
 2. Пережите насильство, зґвалтування.
 3. Важкі емоційні переживання, потрясіння такі як болючий розрив відносин, втрата близької людини і т.п.
 4. Пережита авіа-, автокатастрофа, терористичний акт і подібні ситуації.

Будь-яке потрясіння, будь-який великий стрес, який людина відчула в публічному місці може стати причиною розвитку даної фобії.

 

Які симптоми агорафобії?

Ознаками страху відкритих просторів є швидке і суттєве погіршення стану людини:

 • наростаюча паніка;
 • підвищення температури тіла;
 • поколювання, відчуття оніміння кінцівок;
 • нав’язливе очікування, що щось має статися погане.
 • холодний піт на шкірі;
 • помутніння свідомості або навіть непритомність;
 • тахікардія;
 • дезорієнтація;

Якщо ви помічаєте хоча б пару ознак з цього списку, це вже є вагомою причиною звернутися за допомогою до фахівця. При нападах не обов’язково повинні проявлятися всі ознаки. Симптоми можуть посилюватися, все залежить від обстановки, а саме чим більше людей, чим більше площа простору, тим гірше себе почуває хворий.

Варто позначити, що багато людей страждаючих від агорафобії відвідують громадські місця, різні виставки або театри, навіть приймають гостей, і відчувають себе нормально. Але так відбувається тільки за умови, що людина повністю контролює ситуацію. Тобто такі місця як дитячий майданчик у дворі, магазин біля будинку, робота (офіс або майстерня), і подібні є безпечними для агорафоба.

Лікування та її способи

Перші кроки до позбавлення даного страху ви можете зробити самі, а саме:

 1. Не давайте негативним думкам керувати вами. Постарайтеся думати реалістично. Запитайте себе, чого саме ви боїтеся? Наприклад: «я боюся втратити свідомість або моє серце так сильно б’ється, і я боюся, що воно зупиниться». Подумайте, наскільки ваш страх реальний, наскільки він обґрунтований.
 2. Не уникайте місць, які викликають у вас відчуття страху. Тільки починайте поступово. Почніть з ситуацій, які викликають у вас найменше занепокоєння, наприклад прогуляйтеся по двору біля будинку або пройдіться в магазин, який знаходиться до дому ближче всього. Як впораєтеся з цим, можете спробувати піти далі або навіть проїхати одну зупинку на автобусі або трамваї.
 3. Розкажіть про свою проблему рідним і близьким або ж людям, які зіткнулися з такою ж проблемою. Головне не зачиняйтеся в собі, разом впоратися з проблемою набагато легше.
 4. Регулярні вправи на дихання і медитації теж можуть стати хорошим «ліками».

Але потрібно розуміти, що самому вилікувати агорафобію самому неможливо і обов’язково потрібно звернутися за допомогою до кваліфікованого фахівця, якщо цього не зробити, то може стати тільки гірше.

Чим може допомогти психолог?

Психотерапевт на самому початку проводить діагностику, завдяки якій ви точно будете знати, що з вами. Після цього визначається метод, в якому ви будете працювати. У роботі з фобіями найефективнішим з усіх методів є КПТ. Когнітивно-поведінкова терапія – це методика, заснована на наукових принципах, яка допомагає змінити переконання і поведінку, що викликають невротичні та інші патологічні стани. Її завдання полягає в тому, щоб дослідити те, що ви думаєте і те, що ви робите.

Головною її ідеєю є те, що всі проблеми виникають від ваших думок. Те, як ви думаєте про ситуацію, може вплинути на те, як ви себе почуваєте. Вона фокусується на тому, як ваші переконання впливають на вашу поведінку і самопочуття. Тобто, ваші погані, автоматичні думки провокують негативні емоції, від яких залежать ваші подальші дії, а саме те, що ви будете вести себе певним чином.

Фахівець допоможе розібратися з вашими автоматичними думками і покаже, як можна змінити свої внутрішні переконання. Разом з психотерапевтом ви подивитеся на своє минуле, щоб зрозуміти, як може минулий невдалий досвід впливати на ваші думки і на ваш світогляд, а також ви зосередитеся на тому, що відбувається у вашому житті на даний момент.

Якщо ви довіритесь психотерапевтові і будете виконувати всі його рекомендації, то вже незабаром ви побачите перші результати, а давши собі ще трохи часу і зовсім забудете про цю проблему, як ніби її не існувало.

  Записатися на
  консультацію